Dentysta skazany za nielegalne przepisywanie leków

en
10-08-2019, 08:45
Bonifacio Guillena, dentysta amerykański został skazany na trzy lata więzienia za posiadanie i dystrybucję dużych ilości psychotropów.

Bonifacio Guillena, ze stanu Kolorado, znany jako "Dr. B" nielegalnie rozprowadzał leki psychotropowe będąc stomatologiem w Comfort Dental w Silverthorne, w Kolorado.

Proceder wyszedł na jaw, gdy dentysta zwolnił pracownika wiosną 2018. I ten z zemsty doniósł na Guillena, że łamie prawo. Lokalna policja wszczęła dochodzenie, podczas którego zabezpieczyła dowody świadczące o nielegalnych działaniach.  Guillena od dwóch lat przepisywał pracownikom recepty na leki psychotropowe,  w tym na  Xanax, Percocet, i Oxycontin

Guillena otrzymał licencję na prowadzenie praktyki stomatologicznej w 2014 r.  Niedługo jednak się nią cieszył, bowiem już w czwartym roku funkcjonowania jako dentysta, licencja została zawieszona. Nie tylko bowiem nadużył prawa wykonywania zawodu, obdarzonego społecznym zaufaniem, ale wręcz rozpoczął szkodliwy proceder nadużywania leków i narażania innych na skutki ich przedawkowania. I choć miał szansę na dużo lżejszy wyrok (odbywany w warunkach domowych), to przez swoje lekkomyślne i niebezpieczne zachowania udowodnił, że najlepszym miejscem jest dla niego więzienie, mówił  Bruce Brown, District Attorney. 

Miał regularnie poddawać się badaniu na obecność narkotyków w organizmie, ale fałszował wyniki zastępując własne próbki moczu, pochodzącymi od innych osób. Ponadto zachowywał się agresywnie, więc sąd orzekł, że ma odbyć karę bezwzględnego pozbawienia wolności.