SUM pokazał premierowi centrum symulacji medycznej

ms
05-08-2019, 07:54
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w Zabrzu Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie adepci medycyny mogą trenować na fantomach niezbędne w ich zawodzie umiejętności.

Premier przypomniał, że zwiększono nabór na studia medyczne, co ma być remedium na brak lekarzy na rynku. Wyraził przekonanie, że już za kilka lat odczujemy pozytywne skutki tej decyzji.

W Centrum, na pięciu piętrach zlokalizowano siedem sal symulacyjnych, wyposażonych w fantomy, w dwóch z nich zlokalizowano unity stomatologiczne pozwalające przyszłym dentystom na ćwiczenie umiejętności manualnych.

Na zobrazowanie różnych przypadków klinicznych pozwalają specjalnie przygotowane modele zębów. Przy ich pomocy łatwiejsza jest nauka zakładania wypełnień czy leczenia kanałowego.

Wszystko przebiega tak, jak w prawdziwym gabinecie. W Centrum prowadzone są także ćwiczenia z udziałem tzw. pacjentów standaryzowanych (specjalnie zatrudnione osoby, które po ukończeniu odpowiedniego szkolenia wcielają się w rolę osób leczonych).

Nowoczesna symulacja to jednak nie tylko symulatory, ale też coraz bardziej zaawansowane oprogramowanie komputerowe. SUM, jako pierwsza uczelnia w Polsce, uruchomił w Centrum pracownię do nauki kompleksowej obsługi informatycznego systemu szpitalnego.

Centrum Symulacji Medycznej funkcjonuje od jesieni 2018 r. Koszt budowy pokryli: 21 mln zł – środki unijne, 11 mln zł - Ministerstwo Zdrowia, 7 mln zł - Śląski Uniwersytet Medyczny, 0,5 mln zł - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, 0,5 mln zł – władze Katowic.