3,5 cm odłamek szkła w okolicy kości policzkowych przeoczony przez lekarzy

ms
01-08-2019, 08:31
14-letni chłopiec przez miesiąc odczuwał ból podczas żucia pokarmów i mówienia po tym jak straciwszy przytomność rozbił głową szybę. Ból jest zrozumiały ze względu na charakter obrażeń, jednak przyczyna dolegliwości zdumiała lekarzy, którzy po miesiącu od wypadku badali nastolatka.

Chłopiec po miesiącu od niebezpiecznego zdarzenia udał się do Szpitala Uniwersyteckiego Virgen del Rocio w Sewilli, gdyż pomimo czterech tygodni, jakie upłynęły od wypadku - ból w obrębie kości policzkowych nie ustawał.

Okazuje się, że zaraz po wypadku lekarze zszyli rozcięty policzek na długości ok. 1 cm i zmniejszyli krwiak w tej samej okolicy. Po czterech tygodniach od zdarzenia ból nie ustąpił. Dokładna diagnostyka tomograficzna dała w końcu odpowiedź na temat przyczyn problemu. Okazało się, że w tej części w okolicy policzka chłopca tkwi kawałek szkła o długości 3,5 cm.  Był on tak usytuowany, że rzeczywiście zapracowani lekarze mogli nie zauważyć ciała obcego w twarzy chłopca.

Przeniknięcie ciała obcego do tej przestrzeni jest stosunkowo rzadkim wydarzeniem, ponieważ obszar ten jest dobrze chroniony przez kości policzkowe - twierdzą lekarze.

Chłopiec musiał poddać się zabiegowi chirurgicznemu, aby usunąć kawałek szkła. Zabieg przebiegł bez komplikacji.

O zdarzeniu informował The Journal of Emergency Medicine.