Czy olej naturalny chroni szkliwo pacjentów onkologicznych?

en
21-09-2019, 09:08
Czy takie naturalne substancje jak olej kokosowy, witamina E czy kurkuma mogą pomagać w terapii łagodzącej uboczne skutki leczenia onkologicznego? Naukowcy szukali odpowiedzi na tak postawione pytanie.

 Utrzymanie niezmienionej twardości szkliwa to jeden z problemów u pacjentów, którzy przechodzą radioterapię.  Radioterapia to szeroko stosowana metoda leczenia w nowotworach głowy, szyi i jamy ustnej. Jednym z jej skutków ubocznych jest zmniejszenie odporności szkliwa na ścieranie, co może prowadzić do nasilenia próchnicy i innych problemów stomatologicznych.

Naukowcy postanowili sprawdzić  na ile szkliwo nie poddaje się  szkodliwemu oddziaływaniu naświetleń i jednocześnie zbadać efekt ochronny trzech naturalnych produktów (takich jak olej kokosowy, witamina E w kapsułkach i kurkuma). Na potrzeby eksperymentu podzielili 36 usuniętych trzonowców na cztery grupy, każdą poddali naświetlaniu w dawce całkowitej 70 Gy.

Badali właściwości szkliwa przed i po radioterapii. Okazało się, że wszystkie produkty naturalne chronią szkliwo i utrzymują niemal stałą zawartość substancji mineralnych w trakcie i po naświetlaniach.

Jedyne zastrzeżenie do tego wyniku stanowi fakt, że było to badanie przeprowadzone "in vitro". 

- Należałoby zacząć stosować te produkty i nanosić je na zęby podczas radioterapii pacjentów z nowotworami jamy ustnej, podsumowała pracę dr Mithra Hegde, z A.B. Shetty Memorial Institute of Dental Sciences in Mangaluru, w Indiach.

Więcej: DrBicuspid.com