Osoby rude bardziej boją się dentysty

ms
26-07-2019, 11:28
Osoby o rudym kolorze włosów rzadziej pojawiają się u dentysty, a to z tego powodu, że mają niższą tolerancję na ból – wynika z oceny American Dentistry Association.

Okazuje się, że geny, które odpowiedzialne są za rudy kolor włosów, prowadzą także do silniejszego odczuwania bólu.

- Osoby rude są trudniejsze do uspokojenia, mają także niższą tolerancję na ból – mówi dr Shalini Shah, specjalista ds. zarządzania bólem w UCI.

Okazuje się, że osoby rude potrzebują ok. 20 proc. silniejszego znieczulenia miejscowego podczas leczenia stomatologicznego, silniej wyczulone są na zmiany temperatury, bardziej odczuwają ukłucia igłą.

Mutacja w receptorze melanokortyny 1 MC1R na chromosomie 16. jest odpowiedzialna za wytwarzanie melaniny pigmentowej skóry, której rude nie mogą produkować z powodu mutacji.

Ten sam gen jest odpowiedzialny nie tylko za kolor włosów i skóry, ale także za funkcję śródmózgowia, która określa reakcję na ból.

Być może ich mózgi przetwarzają ból inaczej niż inni. Shah mówi, że wskazówką może być fakt, że dwa rodzaje leczenia bólu - znieczulenie, które sprawia, że ​​ludzie nie są w stanie zareagować na jakąkolwiek stymulację, i analgezja, która kontroluje ból, ale pozostawia inne zmysły nienaruszone - są zarządzane przez różne części nerwowego system.

Ze względu na fakt, że MC1R oddziałuje na organizm systemowo, mutacja dyktuje również inne różnice u ludzi rudych. Osoby takie są bardziej podatne na oparzenia słoneczne , ta wrażliwość na promienie ultrafioletowe pozwala również ich organizmom produkować więcej witaminy D, co jest niezbędne dla rozwoju kości.

Z uwagi, że ich ciała nie wytwarzają melaniny, która może pomóc chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, oznacza to również, że dziąsła takich osób są bardziej narażone na rozwój czerniaka .

Uczeni przebadali 144 ochotników w wieku od 18 do 41 lat, spośród których 67 miało naturalny rudy kolor włosów.

Uczestnicy eksperymentu wypełniali ankietę, z kilkoma pytaniami m.in.:
- jak bardzo boją się dentysty (punktacja),
- co były w stanie zrobić, aby uniknąć wizyty u stomatologa,
- jak wysoki poziom bólu odczuwali w czasie leczenia (punktacja).

85 uczestników badań miało modyfikację genu MC1R, który jest odpowiedzialny za rudy kolor włosów i jest związany z dotkliwszym odczuwaniem bólu. W grupie tych 85 osób znalazło się 65 osób spośród 67 rudowłosych oraz 20 brunetów z grupy 77.  

Osoby z wykrytą modyfikacją genu MC1R byli dwa razy bardziej skłonni unikać dentysty niż pozostali badani.

Dentyści twierdzą, że skoro rudowłosi dotkliwiej odczuwają ból w trakcie leczenia zęba, to powinni także wcześniej niż inni odwiedzać gabinet dentysty, gdyż ewentualny ból zęba dla nich jest bardziej dokuczliwy.