Higiena jamy ustnej skrojona na miarę pacjenta

smn
24-07-2019, 12:05
Tak jak jedna para butów nie pasuje na każdą nogę, tak szczotkowanie i nitkowanie nie w każdym przypadku jest idealnym sposobem na utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej, twierdzi amerykański autorytet w dziedzinie higieny stomatologicznej Jamie Collins.

Klinicyści rekomendują różnego typu rutynowe czynności  i produkty, które mają poprawić i utrzymać zdrowie jamy ustnej oraz zdrowie ogólne. Tyle że to co dla jednego pacjenta jest optymalnym wyborem, w przypadku innego nie działa tak dobrze z powodu braku systematyczności, gorszej sprawności manualnej, czy istniejących już nawyków i przyzwyczajeń.

Samo szczotkowanie i nitkowanie zębów nie wystarcza - zwłaszcza w przypadku pacjenta o specjalnych potrzebach. Wiele osób ma  wypełnienia na powierzchniach stycznych zębów, jeśli wypełnienia mają szorstkie brzegi, nawisy, każda niedoskonałość wykonania wypełnienia sprawia, że do utrzymania dobrej higieny potrzeba dodatkowych akcesoriów.

Idealnie prowadzona higiena jamy ustnej...ale czym?
Przy tak wielkim wyborze na rynku środków higieny jamy ustnej czasami trzeba czasu na wypróbowanie różnych preparatów, które pacjent będzie chciał stosować. Zatem cierpliwe dobieranie środka jest kluczowe - bo jeśli pacjent, choćby idealnego dla niego preparatu nie polubi  albo uzna że jego użycie jest nadmiernie skomplikowane, to nie będzie z niego w ogóle korzystał. Można wyposażyć pacjenta w cały arsenał środków higieny, jeśli jednak będą tylko leżeć w szufladzie, nie odniosą skutku. 

Należy zatem wyedukować pacjenta dlaczego  i w jaki sposób powinien korzystać z produktu, który mu rekomendujemy. Zastosuje się do zaleceń, jeśli zostanie zachęcony do jego stosowania - uświadomiony  jakie korzyści odniesie z dochowania wymogom higieny. 

Niejednokrotnie okazuje się, że pacjent nie wie jak korzystać ze szczoteczek międzyzębowych lub stomatologicznych wykałaczek. Często jeśli korzystał z nich bez właściwego instruktażu, to odczuwał ból i dyskomfort. Ale skoro pacjent znalazł się na przykład u higienistki stomatologicznej, to znaczy, że jest zainteresowany zdrowiem jamy ustnej.

W większości ludzie nie szczotkują zębów wystarczająco długo, zatem większą skuteczność zapewnia elektryczna szczoteczka do zębów, niezależnie od tego jaka firma jest producentem. Należałoby ją polecać każdemu pacjentowi, skoro właściwie w przypadku każdego sprawdza się lepiej. Co prawda potrzeba pewnego czasu, aby przywyknąć do elektrycznej szczoteczki, ale jeśli już to nastąpi, pacjent szybko zauważy efekty zmiany. 

Sprawy proste warunkują powodzenie
W przypadku pacjentów periodontologicznych oraz tych, którzy mają implanty świetnie sprawdza się  irygator ustny. Właściwie jest rekomendowany wszystkich chorym na paradontozę i osobom po 65-tym roku życia, gdyż w tej grupie wiekowej 70 proc. pacjentów ma problem z dziąsłami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest w terapii chorób przyzębia codzienna higiena, zatem edukacja jest pierwszym krokiem do sukcesu.

Samo zalecenie, aby pacjent zaczął używać irygatora, bez poinstruowania jak się nim prawidłowo posługiwać, to za mało. Przede wszystkim pierwsza rada, która poprawia komfort pacjenta, a zatem zwiększa prawdopodobieństwo, że rzeczywiście zacznie go używać, to korzystanie z ciepłej wody. Należy systematycznie sprawdzać w jaki sposób pacjent posługuje się irygatorem i zachęcać  do stosowania - nabycie nowych nawyków wymaga tygodni! 

Tkanka dziąseł, podobnie jak mięśnie, wzmacnia się, gdy “pracuje.” Czasami szczotkowanie, irygator stomatologiczny i nitkowanie nie wystarczają, może trzeba wypróbować także szczoteczki międzyzębowe. Istnieje wiele rozmiarów samych szczoteczek i typów uchwytów, co pozwala dobrać najlepsze dla konkretnego pacjenta.  

 Jak walczyć z kserostomią
Wiele leków (ponad 400 znajdujących się obecnie na rynku) daje skutek uboczny w postaci poczucia suchości jamy ustnej. Właśnie leki odpowiadają za 90 proc. przypadków kserostomii. Osoby starsze, zażywające przewlekle wiele leków, często nie wiedzą, że kserostomia może być leczona środkami bez recepty (znacznie zmniejszają dyskomfort płyn do nawilżania jamy ustnej lub specjalna pasta do zębów).

Jak informować?
Zawsze warto pamiętać, że lepiej radzić, uczyć, niż pouczać pacjentów. Taka już nasza natura, że zaczynamy się bronić, gdy czujemy się krytykowani. Słowa nie mają aż takiego znaczenia, ale sposób w jaki podawana jest informacja. Dyskusja z pacjentem na temat środków higieny jamy ustnej, pytanie o preferencje i ocenę tego co już stosował, nie tylko poprawia jakość komunikacji, budzi zaufanie, ale też pomaga udzielić profesjonalnych rekomendacji. Profesjonalnych, bo dostosowanych do preferencji indywidualnego pacjenta.

Dla wielu osób znalezienie idealnego dla nich rozwiązania pochłonie wiele czasu, będzie wymagało szeregu prób - zanim znajdą rozwiązanie, które im naprawdę odpowiada.  Wszak jeden rozmiar buta nie pasuje na każdą stopę!

Więcej: dentistryiq.com