USA: Za 10 lat liczba stomatologów dziecięcych ma wzrosnąć o 60 proc.

smn
17-07-2019, 10:49
W ciągu najbliższej dekady liczba stomatologów dziecięcych może wzrosnąć aż o 60 proc. Jednak bez wsparcia systemowego i odpowiedniej polityki państwa może się okazać, że podaż przerasta popyt na ich usługi, raportuje American Academy of Pediatric Dentistry (AAPD).

 Rynek stomatologiczny jest w okresie transformacji - wielu dentystów odsuwa przejście na emeryturę, zaś studia stomatologiczne mają coraz większe powodzenie wśród młodych ludzi.  Jak ten wzrost liczby dentystów wpłynie na stomatologię dziecięcą wyjaśnia badanie opublikowane na łamach Journal of the American Dental Association. 

W roku  2016 na terenie całych Stanów Zjednoczonych pracowało 6 530 dentystów dziecięcych, jeśli aktualny trend utrzyma się to w 2030 roku liczba tych specjalistów sięgnie 10 560.    Jednak w opinii prowadzącej  badanie dr Simona Surdu, z University at Albany School of Public Health in Albany liczba lekarzy dentystów zajmujących się najmłodszymi pacjentami, rośnie szybciej niż popyt na prowadzone przez nich zabiegi, O ile liczba specjalistów w ciągu najbliższej dekady wzrośnie o 62 proc.,  to zapotrzebowanie na ich usługi zwiększy się o zaledwie 2 proc.  Czyli według szacunków da pracę zaledwie  140 dodatkowym dentystom!  

Stomatolodzy dziecięcy realizują kluczowe dla zdrowia jamy ustnej usługi dla najsłabszej grupy społecznej, małych dzieci z rodzin o niskich dochodach i tych wymagających szczególnej opieki zdrowotnej.  Większa liczba tych specjalistów oznacza lepszy dosstęp do wysokiej jakości opieki stomatologicznej dla najmłodszych pacjentów i większe szanse na uniknięcie chorób jamy ustnej, podkreślała dr Kevin Donly prezydent AAPD.

Jednak tysiące dentystów mogą w przyszłości nie mieć pracy, jeśli za wzrostem ich liczby nie pójdą także zmiany systemowe. Jeśli jednak rząd podejmie właściwe kroki, by opieka stomatologiczna była w równym stopniu dostępna dla dzieci z różnych grup społecznych, to popyt na leczenie w grupie dzieci do 18 r. ż. będzie na wystarczającym poziomie, by w 2030 roku 8  630 stomatologów dziecięcych miało wypełnione grafiki przez cały tydzień.

Więcej: DrBicuspid.com