Leczenie kanałowe nie takie straszne

smn
16-07-2019, 10:22
Która ze stomatologicznych procedur jest w ocenie pacjentów najgorsza? Według ankiety nie jest to być wcale leczenie kanałowe. Równie dużo obaw leczonych osób towarzyszy takim zabiegom jak ekstrakcje czy usługi protetyczne.

Leczenie kanałowe wcale nie wypada najgorzej  w ocenie pacjentów, dowodzą australijscy naukowcy z University of Adelaide Dental School. Do takiej oceny skłaniają wyniki prowadzonego przez nich badania. 

Dane pochodzą od  1096 losowo wybranych pacjentów w wieku 30 - 61 lat, które zostały zebrane z wykorzystaniem kwestionariuszy i zapisów w dokumentacji medycznej.  Uczestnicy badania oceniali  zdrowie jamy ustnej w trakcie leczenia stomatologicznego i w dwa lata później. Osoby, które przechodziły zabiegi endodontyczne, zgłaszały porównywalną jakość życia związaną ze zdrowiem stomatologicznym, jak ci którzy mieli innego typu zabiegi, na przykład usuwanie zęba, leczenie próchnicy, a nawet usuwanie kamienia, podsumował wyniki  Tallan Chew, współautor badania.

Ocena biopsychologiczna zdrowia coraz częściej zastępuje  czysto biomedyczny model, dentyści interesują się wpływem różnego typu wykonywanych przez nich procedur na jakość życia ich pacjentów. Zatem korzyści płynące z konkretnej usługi powinny być określane przez pacjenta z jego punktu widzenia, bo tylko taka ocena najlepiej oddaje dobrostan leczonej osoby.

To pewna zmiana jakościowa, bo taka wiedza jest ważnym elementem w ustalaniu chociażby planów leczenia, mówi endodonta prof. Giampiero Rossi-Fedele, z University of Adelaide Dental School.

Więcej: Journal of Endodontics.