Higienistki stomatologiczne: ważne pytania, jeszcze ważniejsze odpowiedzi

ms
11-07-2019, 10:26
Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w anonimowym badaniu ankietowym poświęconym bieżącej sytuacji oraz przyszłości zawodu „higienistka stomatologiczna” w Polsce. Tak właściwie to są dwie ankiety, jedną z nich kierujemy do lekarzy dentystów. Wyniki tego unikatowego projektu zostaną zaprezentowane podczas debaty „Higienistka najlepszą inwestycją dentysty?”, która odbędzie się w ramach CEDE 2019. Wstęp na wydarzenie jest wolny, już dziś serdecznie zapraszam do Poznania – pisze mgr dypl. hig. stom. Katarzyna Ostrowska, prezes Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, członkini Rady Naukowej 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Szanowni Państwo, Drodzy Lekarze, Drogie Higienistki i Asystentki

W wymiarze publicznym, po raz pierwszy w historii, padają tak szczegółowe pytania o kwestie związane m.in. z realizacją obowiązków higienistki, oczekiwaniami wobec wykonywanych prac, poziomem edukacji, zarobkami, współpracą z lekarzami etc. Niektórzy mogą uznać część zagadnień za kontrowersyjne, mamy tego pełną świadomość. W moim przekonaniu wymaga tego jednak sytuacja. Czy higienistka powinna realizować dodatkowe funkcje w gabinecie? Czy zatrudnienie higienistki faktycznie odciąża dentystę od części obowiązków? W jakiej formule za swoją pracę powinny być rozliczane higienistki? Gdzie powinny zdobywać wykształcenie? Co w sposób szczególny utrudnia współpracę higienistki z dentystą? Wreszcie, czy higienistka powinna mieć uprawnienia do samodzielnego (bez nadzoru dentysty) wykonywania realizowanych obecnie procedur (wraz z wzięciem za nie odpowiedzialności)? Tak, to są trudne pytania, ale warto poznać na nie odpowiedzi. Dlaczego?

Ostatnio bardzo dużo mówi się o roli higienistek. Mówią przede wszystkim lekarze - przedstawiciele samorządu, członkowie towarzystw naukowych i organizacji branżowych. Wsłuchujemy się w ten głos, próbujemy zrozumieć argumentację. Nie mamy jednak 100 proc. przekonania, że wyraża on opinię wszystkich stomatologów. Dlatego zachęcam wszystkich lekarzy do wzięcia udziału w ankiecie, to bardzo ważne, z pewnością nie tylko dla higienistek, wszak docelowo mówimy przecież o jakości leczenia, a także bezpieczeństwie i satysfakcji pacjentów.  

Środowiska higienistek i asystentek mówią mniej, niestety więcej się spierają. Nie trzeba być wielkim detektywem, aby stwierdzić, że nie ma zgody pomiędzy nami. Ile organizacji - tyle głosów. Każdy ma prawo do wypowiedzi, to naturalne.

Sama ankieta prawdopodobnie nie ujednolici naszych przekonań, ale być może pozwoli uzyskać bardziej niż dotychczas klarowną odpowiedź na fundamentalne pytania: czego właściwie chcą higienistki? Chcąc podjąć dialog ze stomatologami - na argumenty, nie emocje – nie możemy pozwolić sobie na falstart.

Bardzo cieszę się, że na publikację ankiety zgodził się portal infoDENT24.pl, który znany jest z tego, że nie stroni od ważnych tematów i zawsze - zgodnie z dziennikarską sztuką - dopuszcza do głosu wszystkie strony każdego tematu czy sporu. Profesjonalizm redakcji pozwala być również spokojnym o poziom zapowiadanej debaty. Oczekujemy na niej przedstawicieli ministerstw: zdrowia czy edukacji, samorządu lekarskiego, towarzystw naukowych czy realizatorów kształcenia.

Czytaj także:
Higienistka stomatologiczna: prawa ręka, czy partner mimo woli?
Kim będzie higienistka stomatologiczna AD ….?
KS NRL: zwracamy uwagę na nielegalną działalność leczniczą higienistek stomatologicznych i techników dentystycznych