Dieta cud prowadzi do erozji szkliwa

en
08-07-2019, 12:47
W dobie wielkiej popularności wszelkiego typu diet, pacjenci zaskakująco mało wiedzą na temat ich wpływu nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale też zdrowie ogólne.

Badania zlecone przez producenta pasty do zębów Pronamel ujawniają, że powszechna wiedza na temat związków diety i stanu szkliwa, jest szczątkowa. Badanie prowadzono na terenie Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że cztery spośród pięciu osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że dieta "cud" może wywołać nieodwracalne zmiany w stanie ich zębów. Zaledwie 14 proc. respondentów wiedziało, że ograniczenia dietetyczne mogą spowodować erozję szkliwa, podczas gdy niemal co drugi uczestnik badania wymieniał jako skutek uboczny odchudzania się stałe uczucie zmęczenia (43 proc.). Co alarmujące - aż jedna trzecia Brytyjczyków nie potrafi wymienić ani jednego rodzaju niekorzystnego wpływu diety na zdrowie ogólne. 

Nie tylko moda na bycie na restrykcyjnej diecie naraża zdrowie jamy ustnej, co piąty uczestnik badania  przyznawał, że myje zęby tylko raz dziennie. Brakowi rutynowej codziennej higieny najczęściej towarzyszy też brak kontroli u dentysty - zaledwie 23 proc. odbywa wizyty stomatologiczne częściej niż raz w roku.

Wystarczy że zęby są białe - to w powszechnej opinii wyznacznik zdrowia zębów (pogląd aż 38 proc. osób), co oczywiście nie do końca jest prawdą. Na domiar złego co czwarty pacjent nie idzie do dentysty, gdy ma ewidentny problem z zębami, zaś 15 proc. pacjentów próbuje go sama zdiagnozować, korzystając z internetu.

Podczas gdy większość ankietowanych (78 proc. ) wiedziała czym jest szkliwo i jaką rolę pełni, jednak już z wiedzą na temat pokarmów i napojów będących dla szkliwa największym zagrożeniem, było dużo gorzej, na przykład tylko co trzecia osoba zdawała sobie sprawę, że piwo i prosecco niszczą szkliwo, a co druga orientowała się, że pokarmy takie jak kawa czy wino przebarwiają zęby.

 Z kolei prof. Derek Richards z Centre for Evidence-based Dentistry, University of Dundee w Szkocji przeanalizował prace dotyczące erozji zębów i diety w populacji dzieci i młodzieży (wiek badanych 8 - 19 lat, ponad 16 tys. osób).  Wyniki potwierdziły związek zwiększonej konsumpcji gazowanych napojów i słodyczy oraz soków owocowych i nasilonej erozji szkliwa, natomiast mleko i jogurty chroniły zęby przez zniszczeniem.

Szczególnie intensywna erozja ma miejsce w przypadku zaburzeń odżywiania - anoreksji i bulimii, o czym informowaliśmy w tekście Przychodzi anorektyczka do dentysty.

Więcej: Evidence-Based Dentistry