Świadczenia stomatologiczne dla dzieci: współczynnik korygujący w górę, ale wybiórczo

ms
30-06-2019, 13:03
Jak pisaliśmy weszło w życie zarządzenie prezesa NFZ, podwyższające współczynnik korygujący wycen świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży z 1,3 do 1,5. Andrzej Cisło wiceprezes NRL i przewodniczący KS NRL recenzuje tę decyzję.

- Nic, czego byśmy nie wiedzieli. Rozwiązanie oczywiście poniżej oczekiwań. NFZ w wypowiedziach sugeruje, że podniesiono wycenę na świadczenia dla dzieci. Okazuje się że nie dla wszystkich dzieci a tylko tych, które są przyjęte w ramach dwóch zakresów – komentuje Andrzej Cisło.

Tak jak podawaliśmy prezes NFZ zwiększył współczynnik korygujący do 1,5 - w przypadku:

dzieci do ukończenia 18. roku życia w ramach zakresów: świadczenia ogólnostomatologiczne, świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia oraz świadczenia udzielane w dentobusie.

Faktycznie wycena wielu procedur finansowanych przez NFZ, w tym specjalistycznych, a oferowanych dzieciom i młodzieży pozostała bez zmian. Dla przykładu nie podwyższono współczynnika korygującego wycenę punktową świadczeń (2,0) w sytuacji udzielania ich przez lekarza specjalistę w dziedzinie periodontologii. Podobnie jest w ortodoncji.