Sepsa po usunięciu zęba mądrości

ms
04-07-2019, 12:02
Emily Partington (25 lat), gdy usunięto jej zepsuty ząb mądrości, zauważyła, że pojawiła się masywna opuchlizna prawej części twarzy. Zaledwie dwa dni później mieszkanka Yorkshire nie była już w stanie ani jeść, ani pić.

- Następnego dnia po zabiegu usunięcia zęba mądrości moja twarz była bardzo spuchnięta, bardziej niż wtedy, gdy miałam usunięty pierwszy ząb mądrości. Rzeczy przybrały dramatyczny obrót w kilka dni po ekstrakcji. Przez dwa dni po zabiegu nie mogłam jeść ani pić, nawet przyjmować środków przeciwbólowych, więc zostałam przewieziona na pogotowie ratunkowe - relacjonowała kobieta.

- Podczas pobytu w poczekalni oddziału pomocy doraźnej mój stan zdrowia zaczął się dramatycznie pogarszać. Wystąpił wstrząs septyczny.

W szpitalu Partington pacjentka otrzymywała dożylnie płyny i antybiotyki w celu zwalczenia infekcji.

- Miałam wielkie szczęście, że mój lekarz tak troskliwie się mną zajął - inaczej umarłabym tej nocy – wspomina pacjentka.

Sepsa rozwinęła się, ponieważ ząb był tak zainfekowany, iż kiedy go usunięto bakterie wprost z otwartej rany przedostały się do krwiobiegu.

Głównym zadaniem szpitala było jak najszybsze pozbycie się infekcji i z tego zadania lekarze wywiązali się znakomicie.

Partington pokonała sepsę, ale wciąż zmaga się ze skutkami ciężkiej choroby. W sześć miesięcy po pobycie w szpitalu kobieta cierpi na bóle głowy, przewlekłe zmęczenie i ma bóle kości. Zaczęła wypowiadać się publicznie na temat swojego przypadku, by zachęcać innych do poddawania się ekstrakcji ósemek, zanim rozwinie się w nich zaawansowana infekcja (jak ta która spowodowała u niej sepsę). Świadomość ryzyka, które wiąże się z zachowaniem zatrzymanych zębów trzecich trzonowych może pomóc pacjentom  podejmować decyzję. 

- Sądzę, że usunięcie zęba mądrości jest zasadne zanim stanie się on siedziskiem chorobotwórczych bakterii infekującym całe ciało. Ważne jednak jest to, żeby uważnie obserwować co się dzieje z naszym organizmem po ekstrakcji – omawia swój przypadek Partington.

- Gdybym wierzyła, że to tylko standardowe skutki uboczne po zabiegu, byłabym martwa - uważa Emily Partington.

Sepsa to nie jedyne bardzo poważne choć rzadkie powikłanie nie usuwania patologicznie zmienionej ósemki, wśród innych są także angina Ludwiga, zstępujące martwicze zapalenie śródpiersia, zakrzepica zatoki jamistej  oraz martwicze zapalenie powięzi.

 

Czytaj także: Co trzeba wiedzieć o ekstrakcji ósemek