Poradnik dla roszczeniowego pacjenta

ms
27-06-2019, 11:11
W internecie aktywni są samozwańczy obrońcy praw pacjenta, którzy chętnie dzielą się wiedzą jak osoby odwiedzające gabinet stomatologiczny mają walczyć o swoje. Jeden z wpisów daje oręż cierpiącym ból zęba w walce o szybką interwencję stomatologiczną. Tym orężem mają być drakońskie kary nakładane na dentystów, którzy nie będą w stanie w trybie ekstraordynaryjnym zapewnić świadczenia.

Doradcy pacjentów z bólem piszą: Wiele osób narzeka na NFZ i związane z korzystaniem z publicznej opieki zdrowotnej nieodzowne kolejki. Jednak są pewne sytuacje, gdy kolejka nas nie będzie obowiązywać, ale to trzeba znać swoje prawa i potrafić je jasno uzasadnić.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w sytuacji, gdy dopada nas nagły ból zęba każdy dentysta, który posiada podpisany aktualny kontrakt z NFZ – ma obowiązek przyjąć osobę z bólem jeszcze tego samego dnia – nawet jeśli ma zapisy normalnych wizyt na kilka miesięcy do przodu! W razie próby „spławienia” żądajcie odmowy pomocy na piśmie.

Dentyście, który ma umowę z NFZ i nie przyjmie takiego pacjenta, grozi kara, gdyż w ten sposób łamie umowę zawartą z Funduszem. Może zapłacić kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary umownej!

Dodatkowe konsekwencje to również utrata kontaktu w kolejnych latach. Dlatego, żadna przychodnia stomatologiczna, która opiera swój byt na kontraktach z NFZ nie będzie ryzykować „takiej afery”.

Jeśli uważasz, że ta informacja jest przydatna, przekaż ją swoim bliskim lub znajomym albo po prostu udostępnij ten wpis jeśli chcesz - zachęcają "doradcy".

To nawoływanie do tego, aby odpowiedzialność za ból pacjenta i za to że świadczenia "na NFZ" są w zdecydowanym zaniku - ponosił dentysta.