Nie ma woli zajmowania się zębami starych ludzi

ms
03-07-2019, 08:28
93-letniej, niewidomej kobiecie, z zaawansowaną demencją - pensjonariuszce domu opieki społecznej trzeba było usuwać protezy zębowe chirurgicznie, gdyż od kilku lat ich nie wyjmowała i tkanka dziąseł wrosła w sztuczną materię.

Inną kobietą, mieszkającą w domu starców, zainteresowano się wówczas gdy po prostu przestała jeść. Okazało się, że stan jej uzębienia można było ująć jednym słowem – totalna próchnica i zaawansowana choroba dziąseł.

To dwa z drastycznych przypadków, jakie ujawniono w Wielkiej Brytanii podczas kontroli stu domów opieki społecznej. Komisja ds. Jakości Opieki (CQC) stwierdziła, że mieszkańcy takich domów rzadko mają dostęp do dentystów, nawet wówczas gdy potrzebują natychmiastowej interwencji stomatologicznej.

Charlotte Waite z British Dental Association (BDA) powiedziała, że zęby wielu mieszkańców domów opieki po prostu gniją, gdyż nikt nie uważa, aby zdrowie jamy ustnej miało jakiekolwiek znaczenie.

Raport CQC – oparty na wizytach we wspomnianych stu domach opieki – podkreślił zarówno brak dostępu do dentystów, jak i niewystarczające wsparcie ze strony personelu domu opieki. Około połowa zatrudnionych tam pracowników nie miała żadnych szkoleń, które dotyczyłyby opieki zdrowotnej w zakresie jamy ustnej.

W co szóstym domu opieki nie oceniano zdrowia jamy ustnej mieszkańców przy przyjęciu. Jeden na trzech pensjonariuszy twierdził, że nie zawsze mógł uzyskać dostęp do opieki stomatologicznej.

BDA informuje, że tylko jeden do dwóch procent populacji osób żyjących w domach opieki ma dobry dostęp do usług stomatologicznych. NHS płaci tylko za ułamek usług, których potrzebują osoby starsze.