Abris kupuje Dentotal Protect: czy to coś oznacza dla polskiego rynku?

ms
22-06-2019, 08:37
Abris Capital Partners, niezależna firma zarządzająca funduszami private equity w Europie Środkowej i Wschodniej, podpisała umowę kupna od rodziny Dogariu - firmy Dentotal Protect, znaczącego dystrybutora produktów stomatologicznych i sprzętu dentystycznego w Rumunii.

Fundusz Abris przy współpracy z założycielami, którzy nadal pozostaną w spółce, planuje przyspieszony rozwój firmy Dentotal i jej ekspansję międzynarodową.

Dentotal jest dystrybutorem na rumuńskim rynku opieki stomatologicznej, oferującym szeroki wachlarz usług i kompleksową ofertę materiałów i produktów dentystycznych przeznaczonych dla klinik i gabinetów stomatologicznych.

Po zmianie struktury akcjonariatu, Dentotal będzie dążył do konsolidacji i zwiększenia swojego udziału w rynku zarówno organicznie, jak i poprzez przejęcia. Abris będzie aktywnie wspierać rozwój firmy poprzez wprowadzenie kompleksowej oferty produktów i usług, oraz poprzez rozbudowę zaplecza logistycznego i systemów informatycznych.

- W ciągu ostatnich 25 lat, wspólnie z naszym zespołem pracowaliśmy nad rozwojem Dentotal, wykorzystując zdobytą wiedzę i doświadczenie rynkowe. Biorąc pod uwagę doskonałe perspektywy sektora stomatologicznego oraz opierając się na doświadczeniu inwestycyjnym i  kompetencjach Abris, jesteśmy przekonani, że wspólnie z funduszem będziemy dalej wspierać  ekspansję firmy - powiedzieli: Anghel Dogariu, Bogdan Dogariu i Daniela Giroveanu, udziałowcy Dentotal Protect.

- Zaangażowanie Abris w Dentotal opiera się na pomyśle stworzenia kolejnego lidera rynku rumuńskiego. Pomoże nam w tym wiodąca pozycja Dentotal na szybko rozwijającym się rynku dentystycznym i zdolność spółki do dostarczania klientom wysokiej jakości produktów i usług niezbędnych w branży stomatologicznej. Wierzymy, że możemy efektywnie wspierać Dentotal w dalszym budowaniu portfolio produktowego, oraz zwiększenia efektywności operacyjnej, tak aby spółka stała się oczywistym wyborem kompleksowej obsługi klinik dentystycznych i gabinetów stomatologicznych." - dodaje Adrian Stanculescu, dyrektor inwestycyjny w Abris Capital Partners i Dyrektor biura Abris Romania.

Abris Capital Partners to niezależna firma zarządzająca funduszami private equity, które inwestują w Europie Środkowo – Wschodniej. Aktywa pod zarządem Abris Capital Partners Ltd. to prawie 1,3 mld EUR.

Fundusze Abris zrealizowały w ciągu minionej dekady ponad 25 inwestycji w Polsce i w Europie Środkowo – Wschodniej. Wśród spółek, które dynamicznie rozwinęły się pod ich skrzydłami w Polsce, znalazły się m.in. Siódemka, Novago, Masterlease oraz Alumetal. Aktualnie prowadzone projekty inwestycyjne Abris w Polsce to między innymi Graal, Velvet Care, ITP, WDX oraz CADM.

Przypomnijmy, że w 2014 r., na skutek decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, Abris został wywłaszczony z akcji FM Banku. Sąd arbitrażowy przyznał Funduszowi ok. 760 mln zł odszkodowania (powołani przez Abris biegli wycenili szkodę na 2 mld zł).

Między Abrisem a KNF nie są najlepsze relacje także ze względu na wątek GetBacku (Fundusz wprowadził tę spółkę na GPW).