Stomatologia dziecięca: tam lepiej gdzie więcej specjalistów?

ms
24-06-2019, 09:54
Okazuje się, że w woj. łódzkim występuje najwyższy odsetek sześciolatków bez próchnicy zarówno w miastach (28 proc.), jak i i na wsi (24 proc.). W Łódzkiem liczba specjalistów na 10 tys. dzieci i młodzieży do 18 roku życia jest najwyższa w Polsce.

Liczba specjalistów z zakresu stomatologii dziecięcej na 10 tys. dzieci i młodzieży wzrosła w skali kraju z 0,68 w 2015 r. do 0,75 w 2018 r. Pod tym względem najlepiej prezentuje się woj. łódzkie (wzrost z 1,8 do 2,5). Drugie miejsce w tej statystyce zajmuje woj. lubelskie (odpowiednio 1,33 i 1,76), a trzecie podlaskie (1,16 i 1,51).

Najwyższa wartość wskaźnika  w województwie łódzkim utrzymuje się od lat. Jednocześnie w tym regionie od dawna odnotowuje się najlepszą sytuację epidemiologiczną odnośnie próchnicy zębów, zarówno mlecznych, jak i stałych (najniższe wartości wskaźników próchnicy i najwyższe wskaźników leczenia zachowawczego). Wskazuje to na efektywność i wysoką jakość opieki stomatologicznej nad pacjentami w wieku rozwojowym sprawowanej przez specjalistów w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

O ile ta zależność w rzeczywistości wpływa na obniżenie wskaźników próchnicy – smuci fakt, że w okresie ostatnich czterech lat w województwach: świętokrzyskim i lubuskim liczba specjalistów z zakresu stomatologii dziecięcej zmniejszyła się w stosunku do liczby dzieci i młodzieży.

Dodatkowy problem to ten, że wartość współczynnika korygującego dla świadczeń stomatologicznych, udzielanych dzieciom i młodzieży, jest zbyt niska. Brak kontraktów, procedur specjalistycznych lub współczynnika korygującego dla świadczeń wykonywanych przez specjalistów stomatologii dziecięcej sprawia, że niewielu z nich decyduje się na leczenie pacjentów w ramach umowy z NFZ.