Mycie zębów bardziej wzmacnia psychicznie niż aparat ortodontyczny

PAP/ms
18-06-2019, 09:19
Chcesz być szczęśliwy? Myj regularnie zęby. Natomiast noszenie aparatu ortodontycznego niewiele zmienia na plus w psychice człowieka - wynika z badania przeprowadzonego przez specjalistów na Uniwersytecie w Adelajdzie (Australia).

- To pierwsze badanie w Australii i drugie na świecie, w którym analizowano, czy noszenie aparatów ortodontycznych prowadzi do większego poziomu szczęścia lub poprawy wyników psychospołecznych w późniejszym życiu  - mówi jedna z autorek publikacji dr Esma Dogramaci.

Dr Esma Dogramaci wraz z prof. Davidem Brennan'em prześledzili losy 448 13-latków z Południowej Australii. Jedna trzecia z nich poddawała się leczeniu ortodontycznemu. Po latach naukowcy przeanalizowali cztery aspekty psychospołeczne uczestników: jak (w ich własnym mniemaniu) radzą sobie z nowymi lub trudnymi sytuacjami i niepowodzeniami, jaki jest ich poziom optymizmu, czy czują wsparcie ze strony otoczenia oraz czy czują, że potrafią odpowiednio zadbać o własne zdrowie.

- Wybraliśmy właśnie te wskaźniki, ponieważ są one ważne dla funkcjonowania psychospołecznego i dla wyników zdrowotnych - wyjaśnia dr Dogramaci.

- Okazało się, że osoby, które nie miały wdrożonego leczenia ortodontycznego, osiągały wyższe wyniki psychospołeczne niż pacjenci z aparatami. Innymi słowy: ci, którzy nie nosili aparatów, byli znacznie bardziej optymistyczni niż ci, którzy mieli założone aparaty na zęby - opowiada badaczka.

Jak dodaje, obie grupy były bardzo zróżnicowane pod względem poziomu i ilości wad zgryzu: i tu, i tu były osoby z małymi, średnimi oraz bardzo ciężkimi nieprawidłowościami w budowie szczęk.

- Wielu ludzi jest przekonanych, że jeśli założą aparat ortodontyczny i wyprostują zgryz, będą bardziej pozytywne, pewniejsze siebie, bardziej z siebie zadowolone i lepiej poradzą sobie z przeciwnościami losu. Nasze badanie potwierdziło, że to mit i że inne czynniki odgrywają rolę w przewidywaniu funkcjonowania psychospołecznego w dorosłym życiu. Aparaty ortodontyczne noszone w młodości zdecydowanie nie są jednym z nich - mówi dr Dogramacci.

Za to, dodaje badaczka, zupełnie przy okazji eksperyment wykazał, że szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie i regularne odwiedzanie dentysty należą do czynników związanych z lepszymi wynikami psychospołecznymi.

- Na poziomie populacji, ci, którzy nigdy nie mieli aparatów ortodontycznych, okazują się bardziej pozytywni niż ci, którzy je noszą lub nosili w przeszłości. Podczas gdy leczenie aparatem ortodontycznym nie zagwarantuje szczęścia w późniejszym życiu, szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i kontrolne wizyty u dentysty mogą pomóc osiągnąć wyższy poziom szczęścia i poprawić wyniki zdrowotne - podsumowuje autorka pracy. (PAP)

Praca na ten temat ukazała się na łamach "Orthodontics & Craniofacial Research