Gmina Wińsko też ma gabinet dentystyczny w szkole

ms
30-06-2019, 09:26
Wszyscy uczniowie z gminy Wińsko mogą skorzystać z darmowych usług stomatologicznych. W  ramach projektu „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach”, został utworzony gabinet dentystyczny w Zespole Szkół Publicznych w Wińsku.

Taka sytuacja jest możliwa, ponieważ gmina Wińsko otrzymała na wyposażenie i realizację projektu edukacyjnego, dotyczącego higieny jamy ustnej, dofinansowanie w kwocie 117 tys. zł (z Ministerstwa Zdrowia). Dzięki temu, usługi dentystyczne są realizowane bezpłatnie dla wszystkich uczniów z terenu gminy.

Gabinet dentystyczny znajduje się w Zespole Szkół Publicznych w Wińsku. Gabinet będzie również czynny w czasie wakacji. Świadczeń udziela lekarz dentysta Alicja Karolczak-Urbańska.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło 5 mln zł na realizację programu polityki zdrowotnej „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2018 r.”.

Kwota ta przekłada się na środki, które mogły trafić do jednego gabinetu (maks. 120 tys. zł). Gros pieniędzy przeznaczono na wyposażenie takiego gabinetu. W co? Na liście ewentualnych zakupów znalazły się: 

Unit dentystyczny: 
- fotel dentystyczny, 
- stolik narzędziowy lekarza, 
- spluwaczka ze ślinociągiem, 
- lampa, 
- rękaw turbinowy ze światłem z dedykowaną turbiną ze światłem LED, 
- rękaw mikrosilnika ze światłem LED z kątnicą ze światłem, 
- pompa ssąca, 
- kompresor, 
- lampa polimeryzacyjna LED, 
- skaler, 
- piaskarka, 
- separator amalgamatu, 
Autoklaw 
Wstrząsarka do amalgamatu i glasjonomerów 
Lodówka do przechowywania leków i materiałów stomatologicznych 
Biurko i fotel biurowy 
Szafy do przechowywania leków, narzędzi i materiałów stomatologicznych 
Szafy do przechowywania dokumentacji medycznej 
Szafka z umywalką oraz baterią sztorcową 
Podajniki do mydła, środka dezynfekcyjnego oraz ręczników papierowych

Dokładna liczba i rodzaj sprzętu zakupionego przez organ prowadzący szkołę wybrany w drodze konkursu jest zależna od indywidualnej oceny potrzeb w tym zakresie oraz infrastruktury i wielkości lokalu przeznaczonego na szkolny gabinet dentystyczny (konieczne jest przedstawienie uzasadnienia).