Wspólna szczoteczka do zębów - to nie problem - odpowiada co czwarty pytany!

en
28-06-2019, 08:14
Co czwarta osoba otwarcie i bez skrępowania przyznaje, że mogłaby używać swojej szczoteczki do zębów razem z kimś jeszcze - partnerem, dzieckiem, przyjacielem.

Ankieta ujawniła, że mężczyźni (32 proc. uczestników) chętniej niż kobiety (20 proc.) dzielą się swoją szczoteczką do zębów. Ta mało higieniczna (a w zasadzie niehigieniczna) skłonność nieco mija z wiekiem, bo młode osoby zgłaszają częściej chęć mycia zębów jedną szczoteczką do spółki z kimś innym (55 proc.) niż ich rodzice (30 proc.) i dziadkowie (13 proc.).

 - To może się wydawać pewnego rodzaju uprzejmością, jednak nie jest to dobry pomysł. Korzystanie ze wspólnej szczoteczki naraża nasze zdrowie i to nie tylko zdrowie jamy ustnej. To że się całujemy, lub czasami jemy tymi samymi sztućcami nie usprawiedliwia mycia zębów jedną szczoteczką, przestrzega dr. Ben Atkins, stomatolog z Oral Health Foundation.

Podczas mycia zębów czasami dziąsła krwawią, a więc wraz ze szczoteczką do zębów dwie osoby mają także kontakt z krwią obcą, a to o wiele bardziej ryzykowne dla zdrowia niż wymiana śliny. W jamie ustnej żyje setki różnorodnych bakterii, a te z łatwością przenoszą się za pośrednictwem szczoteczki do zębów. O ile wirusy, powodujące przeziębienie, nie są tak wielkim problemem, to te odpowiedzialne za wirusowe zapalenie wątroby lub AIDS już tak. Mycie zębów wspólną szczoteczką grozi bardzo poważnymi konsekwencjami, podkreśla brytyjski ekspert.

 Z kim najchętniej Brytyjczycy dzielą swoją szczoteczkę do zębów?
- z ukochaną osobą 
-  członkiem rodziny 
- przyjacielem 
- sąsiadem 
- i co ciekawe część uczestników ankiety w wieku 25-35 lat bez problemu udostępniłaby swoją szczoteczkę do zębów ulubionemu celebrycie.

Badanie realizowane w ramach kampanii National Smile Month, prowadziła brytyjska organizacja Oral Health Foundation. 

hcc On-line

Retransmisja sesji:

Stomatologia – partner z potencjałem