Więzień wycenił swój ząb mądrości na 100 tys. zł

ms
08-06-2019, 15:55
To już trzeci przypadek, opisywany przez infoDENT24.pl, kiedy to więźniowie wycenili swoje szkody w związku z nieodpowiednią – w ich mniemaniu -  opieką stomatologiczną w areszcie dokładnie na 100 tys. zł.

Tym razem to Sebastian R., odsiadujący wyrok 25 lat więzienia w ZK w Wojkowicach (za poczwórne morderstwo), domagał się 100 tys. zł zadośćuczynienia za źle wyrwanego zęba mądrości.

Osadzony nie mógł utrzymywać, że wskazany przez niego ząb był jedynym jego problemem z uzębieniem, gdyż zebrany materiał dowodowy wskazał na kilkanaście ubytków w jamie ustnej skazanego.

Koronnym dowodem na błąd w zrealizowanym zabiegu miał być ząb dołączony do akt sprawy. Okazało się jednak, że ósemka leżąca na stole sędziów w żaden sposób nie odpowiadała tej opisanej w dokumentacji medycznej. Z informacji przekazanej przez lekarza dentystę usunięty ząb był w zaawansowanym stopniu zaatakowany próchnicą, natomiast dowód rzeczowy takich zmian chorobowych nie nosił.

Ostatecznie nie udało się jednoznacznie stwierdzić, czy powód dostarczył właściwy ząb, aczkolwiek biegli ocenili, że ósemka dołączona do akt, to zapewne nie ta, która miała być nieprawidłowo wyrwana.

Specjaliści stwierdzili jednakże, iż ekstrakcja przebiegła prawidłowo. Okazało się jednak, że w trakcie ekstrakcji doszło do powikłania (tzw. suchy zębodół). Przy czym w toku procesu ustalono, że osadzony nie spełnił zaleceń lekarza dentysty co do postepowania w takiej sytuacji.

Według Sądu Okręgowego w Katowicach, ząb został wyrwany prawidłowo, a powikłania nie wynikały z winy stomatologa. W efekcie tych ustaleń - powództwo zostało oddalone.

Sprawa sądowa toczyła się od początku 2017 r. Wyrok nie jest prawomocny.