Wójt gminy Ostrów Mazowiecka stawia na dentystów w szkołach

ms
28-05-2019, 07:46
Waldemar Brzostek wójt gminy Ostrów Mazowiecka zapewnił, że z usług trzech szkolnych gabinetów stomatologicznych (w Jasienicy, Jelonkach i Nagoszewie) mogą korzystać dzieci praktycznie od pojawienia się pierwszego zęba. Opieką stomatologiczną mają także być objęte dzieci.

Co prawda na terenie gminy działają tylko (aż) trzy szkolne gabinety stomatologiczne, a szkół jest trzynaście, ale Waldemar Brzostek zapewnia, że wszyscy uczniowie systematycznie dowożeni są bezpłatnym transportem do placówek, w których funkcjonuje lekarz dentysta

- Zainteresowanie jest bardzo duże, rodzice aktywnie wykorzystują szansę na leczenie uzębienia dzieci – zapewnia wójt gminy Ostrów Mazowiecka.

Wójt twierdzi, że w niedługiej przyszłości szansę na korzystanie ze szkolnych gabinetów otrzymają także dorośli mieszkańcy gminy. Zapowiadane jest uruchominie kolejnego gabinetu dentystycznego w Komorowie.

Dentyści przyjmują pacjentów w szkołach od 1 kwietnia 2019 r.

Gmina brała udział w konkursie ofert ogłoszonego przez ministra zdrowia na wybór realizatorów programu polityki zdrowotnej - "Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach".

Na uruchomienie trzech gabinetów gmina dostała unijne środki, za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia (prawie 400 tys. zł a udział gminy wynosi 90 tys. zł). W programie dofinansowania złożono 23 wnioski, wśród nich trzy z gminy Ostrów Mazowiecka i wszystkie trzy zaakceptowano.

Determinacja w uruchamianiu szkolnych gabinetów dentystycznych pojawiła się wraz z uzyskaniem przez wójta wiedzy, że próchnica dotyka 95 proc. polskich dzieci.