Skaler sterlizowany od przypadku do przypadku

ms
21-05-2019, 13:15
563 pacjentów Dentality@Hoddesdon z Hertfordshire zostało poinformowanych, że mogli być narażeni na wirusowe zapalenie wątroby typu B, C i HIV. Wszystko przez higienistkę, która poddawała skalery sterylizacji tylko dwa razy dziennie, a nie po każdym zabiegu.

Public Health England bada „potencjalne naruszenia procedur kontroli zakażeń”. Rzeczniczka PHE powiedziała, że sprzęt używany przez higienistkę „nie był odpowiednio sterylizowany”, ale ryzyko dla pacjentów jest „wyjątkowo niskie".

Udostępniono specjalną linię telefoniczną dla zagrożonych pacjentów, aby mogli uzyskać więcej informacji i otrzymać skierowanie na badanie krwi, jeśli zechcą to zrobić.

Dr Jorg Hoffmann, zastępca dyrektora ds. ochrony zdrowia w PHE East, powiedział: chciałbym podkreślić, że ryzyko zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu B, wirusowe zapalenie wątroby typu C lub HIV jest bardzo niskie, ale środki zapobiegawcze w takiej sytuacji są koniecznością.

Według The Sun, błąd ujawniono w styczniu 2019 r., kiedy inni pracownicy w lecznicy zdali sobie sprawę, że ultradźwiękowy skaler nie był wkładany do sterylizatora tak często, jak powinien.

- Fakt, że upłynęło kilka miesięcy, aby ostrzec wszystkich, jest przerażający. Ile jeszcze osób mogło zostać zarażonych w tym czasie? – pytają pacjenci. 

Rzeczniczka PHE powiedziała: błędem byłoby kontaktowanie się z ludźmi, zanim w pełni oceniliśmy poziom ryzyka i ustaliliśmy, z kim należy się skontaktować i co musimy im powiedzieć.

Przekonywujące tłumaczenie?