Na Wileńszczyźnie mają domową opiekę stomatologiczną (pilotażowo)

ms
19-05-2019, 14:35
Ministerstwo Ochrony Zdrowia na Litwie uruchomiło pilotażowy, czternastomiesięczny program leczenia stomatologicznego niepełnosprawnych w ich domach.

Koszt tego projektu, sfinansowanego unijnymi środkami, wyniesie 954 tys. EUR. O ile idea domowych usług stomatologicznych się sprawdzi, tego typu rozwiązanie ma być zastosowane na terenie całej Litwy (Wileńszczyzna została wybrana z tego względu, że mieszka tam wyjątkowo duża liczba osób starszych).

Jak podaje l24.it, dentyści będą przyjeżdżać do pacjenta do domu, ocenią stan jego uzębienia i wykonają konieczne usługi stomatologiczne, a w wypadku bardziej skomplikowanych procedur - zawiozą leczoną osobę do wyspecjalizowanej placówki.

Taki scenariusz jest możliwy do urzeczywistnienia, bo zakupiony został sprzęt medyczny przeznaczony do oferowania usług stomatologicznych w domu pacjenta.

Projekt realizują dwa mobilne zespoły specjalistów z Centralnej Przychodni Rejonu Wileńskiego i Przychodni na Nowym Świecie. Koordynatorem projektu jest Klinika Žalgirio w Wilnie. W wypadku bardziej skomplikowanych procedur, niepełnosprawny pacjent będzie leczony właśnie w tej placówce.