FDI apeluje do dentystów o walkę z nikotynizmem

en
31-05-2019, 07:41
Światowy Dzień bez Papierosa przypada na 31 maja. Światowa Federacja Dentystyczna apeluje, by dentyści wsparli walkę z nałogiem palenia tytoniu.

Światowy Dzień bez Papierosa został wyznaczony przez WHO na 31 maja. Prowadzona z tej okazji każdego roku kampania uświadamiająca skutki tego nałogu ma zniechęcać do korzystania z tytoniu w jakiejkolwiek formie.  

Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) przypomina fakty na temat wpływu palenia tytoniu na stan jamy ustnej.

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko chorób przyzębia i raka jamy ustnej. Powoduje także przebarwienia zębów, nieprzyjemnie pachnący oddech, przedwczesną utratę zębów, a także znacznie upośledza zmysł smaku i zapachu. Co więcej choroby jamy ustnej i inne choroby niezakaźne mają wspólne czynniki ryzyka - palenie tytoniu, nadmierne picie alkoholu oraz dieta bogata w cukier. Wszystkie można wyeliminować. 

Dentyści mogą odegrać znaczącą rolę w ograniczaniu palenia papierosów, są bowiem w wyjątkowo korzystnej sytuacji:
- posiadają sprzęt do zidentyfikowania i leczenia skutków palenia tytoniu w rejonie jamy ustnej,
- często leczą dzieci i ich opiekunów,  co pozwala prowadzić akcję edukacyjną na temat szkodliwości palenia papierosów,
- leczą kobiety w ciąży i mogą im uświadamiać w jaki sposób palenie papierosów podczas ciąży zagraża zdrowiu rozwijającego się dziecka (Matka pali w ciąży - dziecku brakuje zawiązków zębów),
- leczenie z nikotynizmu wymaga współdziałania lekarzy różnych specjalności, dentysta może być pierwszym lekarzem, który poleci udział w programie odwykowym, a także odpowiednio zmotywuje pacjenta do wytrwałości w próbach rzucenia palenia (Dzień Bez Papierosa: Jak dentysta może odstraszyć pacjentów od palenia).

Z raportu "Palenie tytoniu w Polsce - obraz zjawiska, nowe trendy i wyzwania" wynika, że w latach 1990-1994 codziennie paliło w naszym kraju 51 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet. Od lat 90. XX w. systematycznie spada odsetek osób palących papierosy; w 2011 r. papierosy nadal paliło 31 proc. Polaków, w 2013 r. - 27 proc., a w 2015 r. - 24 proc. (31 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet). Nie brakuje dowodów naukowych, że nałóg ten powoduje wiele poważnych problemów ze zdrowiem - w tym udar mózgu, zawał serca, chroniczny bronchit, nieprzemijający kaszel, astma, przeziębienia, rak płuca, gardła, jamy ustnej, żołądka, nerek i pęcherza moczowego. Co drugi palacz papierosów umiera na chorobę spowodowaną paleniem. 

Palenie to silne uzależnienie, dlatego palaczy papierosów należy traktować jak osoby chore na nikotynizm. Trudno jest im się wyleczyć bez odpowiedniej metody terapii. Ważne, by wspierać osobę walczącą z nałogiem, a dentysta ma i autorytet i wiedzę, która w tym pomaga. Samo straszenie palaczy szkodliwością palenia jest mało skuteczne.

Nowotworem, który jest najczęściej diagnozowany w jamie ustnej jest rak płaskonabłonkowy, atakujący dno jamy ustnej oraz przednią część języka. Objawy nowotworu są mało specyficzne, a pierwsze symptomy mogą być podobne do zwykłego zakażenia, np. afty. 

Najczęstszym objawem zgłaszanym przez pacjentów jest pojawienie się zgrubienia lub niegojącego się owrzodzenia, bolesnego lub niebolesnego, na śluzówce jamy ustnej. Takie dolegliwości, jak ograniczenie ruchomości języka, trudności w przełykaniu, ból, przykry zapach z ust czy szczękościsk, świadczą o znacznym zaawansowaniu nowotworu, podobnie jak pojawienie się powiększonych węzłów chłonnych na szyi.

Czytaj także: 
Jak palenie papierosów wpływa na bakterie w jamie ustnej
Palenie papierosów wrogiem implantów
Jak złe nawyki na bruksizm wpływają