Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA nie odpuszcza walki z amalgamatem

ms
02-05-2019, 09:28
Przyglądamy się procesowi ograniczania użycia rtęci w stomatologii, a konkretnie stosowania amalgamatu. Współpracujemy z innymi organizacjami na szczeblu Unii Europejskiej i monitorujemy realizację rozporządzenia wynikającego z ratyfikacji przez UE Konwencji z Minamaty – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

Aktywiści Stowarzyszenia są zdeterminowani do działania. EKO - UNIA będzie pilnować, aby osoby odpowiedzialne za wprowadzanie restrykcji w stosowaniu w gabinetach stomatologicznych amalgamatu oraz za egzekwowanie obowiązujacych zasad usuwania materiału zawierającego rtęć - nie zapomniały, że istnieją unijne zobowiązania, których należy przestrzegać.

Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA informuje:

1 lipca 2018 r. wprowadzono zakaz stosowania amalgamatu u dzieci, kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących. Niestety docierają do nas sygnały, że przepisy te często nie są stosowane poprzez uciekanie się do wyjątków oraz zgody pacjenta, a dzieje się to głównie w ramach refundacji NFZ.

Za nasze publiczne pieniądze wspierane są zatem toksyczne plomby, które szkodzą zdrowiu człowieka poprzez zanieczyszczenie środowiska.

Jeżeli znasz przypadki, że plomby amalgamatowe zakładane są wciąż u osób, które objął zakaz – napisz do nas - apeluje SE EKO - UNIA.

1 stycznia 2019 r. na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje nakaz stosowania separatorów rtęci w gabinetach stomatologicznych. Do tej pory jednak Ministerstwo Zdrowia ani nie zajęło jednoznacznego stanowiska, ani nie poinformowało stomatologów co zamierza w tej sprawie zrobić.

Jest to zatem nie tylko narażanie obywateli na zanieczyszczenie rtęcią ale także nieprzestrzeganie przepisów unijnych, za co grożą poważne kary pieniężne. 

Śledzisz sytuację? Spotkałaś się z absurdalnymi unikami MZ w tej sprawie? Słyszałeś zachęty, aby nie kupować separatorów? Napisz do nas! - apeluje SE EKO - UNIA

1 lipca 2019 rządy mają przedstawić swoje plany minimalizacji oraz redukcji rtęci stomatologicznej. Nasze Stowarzyszenie wysłało już list do MZ z pytaniem na jakim etapie przygotowań znajduje się resort. Po naszych telefonach dowiedzieliśmy się, że….nie ma nawet określonego departamentu, który zajmuje się sprawą. Odsyłano nas od jednego biura do drugiego. 

Nie podoba Ci się sytuacja, że rząd lekceważy problem emisji rtęci do środowiska oraz bagatelizuje przepisy unijne? Napisz do Ministerstwa Zdrowia oraz do Ministerstwa Środowiska i domagaj się jakościowej stomatologii, dostępnej dla wszystkich także w ramach NFZ - apeluje SE EKO - UNIA.

hcc On-line

Retransmisja sesji:

Stomatologia – partner z potencjałem