Kasy on line coraz bliżej

ms
30-04-2019, 12:55
1 maja 2019 r. zaczyna obowiązywać nowelizacja ustawy o VAT i ustawy - Prawo o miarach. Nowe przepisy wprowadzają do systemu prawnego kasy online. Za kilkanaście miesięcy będą musieli ich bezwzględnie używać właściciele gabinetów stomatologicznych (od 1 stycznia 2021).

Do tego czasu nie będą już mogły być używane kasy z papierowym i z elektronicznym zapisem kopii. Proces wymiany kas ma się odbywać stopniowo.

Kasy on line będą w czasie rzeczywistym słały informacje o wszystkich transakcjach do urzędów skarbowych. Brak raportów o sprzedaży skutkować mają kontrolami u podatnika.

Podatnikom ma przysługiwać odliczenie od podatku kwoty na zakup kasy w wysokości 90 proc. ceny zakupu, ale nie więcej niż 700 zł. W pierwszej kolejności będą musieli nabyć je właściciele warsztatów samochodowych i wulkanizacyjnych oraz sprzedawcy paliw (od 1 stycznia 2020 r.), gastronomia i sezonowa agroturystyka (od 1 lipca 2020 r.). Od 1 stycznia 2021 r. kasy online mają się znaleźć także m.in. w gabinetach lekarskich i stomatologicznych.

W sumie chodzi o 345 tys. podmiotów.

Nowe kasy to obowiązki dla lekarzy, pacjenci nie powinni odczuć żadnych zmian. Po dokonaniu zakupu nadal będą otrzymywać papierowy paragon, gdyż transakcja będzie ewidencjonowana dwojako: w formie elektronicznej i drukowanej.

Do skarbówki będą zatem trafiały informacje ze szczegółami pozwalającymi ustalić, co kupiono i za jaką cenę. Ministerstwo Finansów przekonuje wprawdzie, że dane będą anonimizowane. Dane z kas staną się istotnym źródłem wiedzy np. o luksusowych wydatkach dokonywanych przez osoby deklarujące bardzo niskie dochody.