Bujne życie na szczoteczce do zębów

en
28-04-2019, 09:06
Na szczoteczce do zębów jest blisko dwa razy więcej bakterii niż na desce sedesowej - wynika z badań naukowych NSF International.

W badaniu prowadzonym przez NSF International na obecność drobnorganizmów na różnych powierzchniach w domowej łazience stwierdzono, że na co trzeciej desce sedesowej występują bakterie i grzyby zaś dwa razy częściej te mikroby były znajdowane na szczoteczkach do zębów. Niestety aż na 27 proc. badanych szczoteczkach znajdowano bakterie kałowe zaś na 14 proc. odkryto gronkowca. 
- Szczoteczka do zębów to świetne miejsce dla drobnoustrojów - ciemne, wilgotne i niezbyt często czyszczone - twierdzi autorka badania mikrobiolog Lisa Yakas z NSF International. 

Większość osób w ogóle nie dezynfekuje swoich szczoteczek i wymienia je zbyt rzadko. Na dodatek przed spuszczeniem wody mało kto zamyka klapę sedesu, więc rozpryskujących się kropelkach wody bakterie swobodnie "wędrują" po całej łazience. 

Warto więc po pierwsze przestrzegać zasady, by szczoteczkę do zębów wymieniać co 2-3 miesiące. Raz na jakiś czas nie zaszkodzi przeprowadzić jej dezynfekcję mocząc po prostu we wrzątku. Do pewnego stopnia przed bakteriami chronić włosie będzie zamykany pojemnik na szczoteczkę. Ale uwaga należy go używać, tylko gdy szczoteczka jest całkowicie sucha. W przeciwnym wypadku efekt będzie odwrotny do zamierzonego i stworzymy świetne warunki do rozwoju grzybów i pleśni.

Tak wygląda sytuacja jeśli chodzi o bakterie, których źródłem jest sama łazienka, a czy w takim razie na włosiu szczoteczek przeżywają mikroby zwykle rozwijające się w jamie ustnej?

W innym badaniu, które prowadzono przez trzy tygodnie, uczestnicy szczotkowali zęby dwa razy w ciągu dnia pastą o właściwościach przeciwbakteryjnych (co trzeci uczestnik losowo wybrany używał szczoteczki elektrycznej). Ponadto stosowali nić dentystyczną, ale nie korzystali z płynu do płukania ust.  Na główkach szczoteczek do zębów naukowcy znajdowali beztlenowe i fakultatywne bakterie, drożdże i grzyby, gronkowce żyjące w jamie ustnej, a także głównego sprawcę paradontozy - Porphyromonas gingivalis oraz Fusobacterium (powiązanej na przykład z rakiem jelita grubego).

- Szczoteczka do zębów może przenosić mikroorganizmy potencjalnie patogenne, mogące wywołać infekcję. Dlatego włosie szczoteczki powinno być nylonowe i trzeba je co jakiś czas na 20 min włożyć do przeciwbakteryjnego płynu do płukania ust, stwierdzili autorzy badania, mimo że na razie nie ma dowodów na związek bakterii ze szczoteczki do zębów z ogólnymi chorobami organizmu, podsumowała wyniki dr Donna Morris  z University of Texas Health Science Center w Houston (UTHealth) School of Dentistry.