Dentysta zidentyfikuje przemoc domową

ms
25-04-2019, 22:14
Związanym z przemocą domową obrażeniom głowy i szyi z reguły towarzyszą urazy jamy ustnej. Tak jest w 75 proc. przypadków. Naukowcy z Midwestern University oraz z College of Medicine University of Arizona przekonują, że dentyści odgrywają wyjątkową rolę w identyfikacji dowodów napaści. To oni właśnie powinni zgłaszać potencjalne przypadki przemocy domowej.

- Celem analizy problemu przez naukowców było uzmysłowienie dentystom na czym polega urazowe uszkodzenie mózgu, do którego statystycznie dochodzi w co drugim przypadku przemocy domowej. Jedna trzecia osób z urazem mózgu będzie żyła z długoterminowymi fizjologicznymi lub psychologicznymi konsekwencjami takiego zdarzenia – ocenia prof. Jonathan Lifshitz dyrektor programu badań translacyjnych Neurotrauma w UA College of Medicine – Phoenix.

Oczywiste oznaki przemocy, które mogą skutkować uszkodzeniem mózgu, obejmują złamania szczęki lub zęba, urazy nerwów w jamie ustnej, a także urazy kości nosowej. Przebarwienia zębów, stępione korzenie i martwica miazgi również mogą być oznakami traumy wymagającej bliższej analizy.

Autorzy publikacji uważają, że dentyści nie otrzymują żadnej wiedzy na temat identyfikacji przemocy domowej, nie wiedzą jak rozmawiać z potencjalnymi ofiarami. Tymczasem są pierwszymi, a niekiedy jedynymi pracownikami służby zdrowia, którzy są w stanie zidentyfikować ofiarę przemocy domowej.

- Rozmawiałem z wieloma dentystami na ten temat - powiedział Timothy Ellis, student stomatologii z Midwestern University, który był zaangażowany w program badawczy. - Znaczna grupa uważa to za interesujące, ale trudne do wdrożenia, gdyż stomatolodzy mają niewielkie doświadczenie w tego typu diagnostyce. Większość uważa, iż takie ekstremalne przypadki im się nie przydarzą.

Informacje na ten temat zawarte będą w publikacji „Traumatic Brain Injury in Domestic Violence”, która zostanie opublikowana w Journal of Aggression, Maltreatment i Trauma.