Wydajność nici stomatologicznej zbadana

en
06-05-2019, 09:27
Dentyści i higienistki stomatologiczne jak mantrę powtarzają pacjentom, by stosowali nić dentystyczną albo irygator do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Naukowcy postawili sobie za cel sprawdzić, które z tych rozwiązań jest skuteczniejsze w usuwaniu płytki bakteryjnej.

Przestrzenie między zębami są trudne do wyczyszczenia samą szczoteczką więc potrzebne są inne narzędzia jak nić stomatologiczna, szczoteczki międzyzębowe, wykałaczki lub irygatory. Na ile jednak są one skuteczne?

Przeanalizowano w sumie 15 prac badawczych, opublikowanych do połowy stycznia 2019 r. Na ich podstawie można stwierdzić, że zarówno nić dentystyczna, jak irygator mogą skutecznie zmniejszać zapalenie dziąseł, jednak autorzy przeglądu nie znaleźli wystarczających dowodów na to, iż nić wydajnie usuwa gromadzącą się płytkę nazębną. 

- Stosowanie nici stomatologicznej lub szczoteczek międzyzębowych, jako uzupełnienie szczotkowania zębów, może hamować zapalenie dziąseł lub narastanie płytki nazębnej, w większym stopniu niż samo szczotkowanie, napisała dr Helen Worthington, ze School of Medical Sciences w University of Manchester Faculty of Biology, Medicine and Health w Wielkiej Brytanii.

Znaleziono dowody potwierdzające, że nić plus szczotkowanie zębów zmniejsza zapalenie dziąseł po jednym, trzech i sześciu miesiącach, podsumowali badacze. Natomiast nie znaleźli dowodów na to że nitka zmniejsza ilość płytki nazębnej.

Znaleziono też dowody na niskim poziomie pewności (dwa badania naukowe), że szczoteczka międzyzębową w połączeniu ze stosowaniem szczoteczki zębowej w ciągu miesiąca ograniczyła stan zapalny dziąseł. Inne prace dostarczają równie słabych dowodów na hamowanie gromadzenia płytki nazębnej przez szczoteczki międzyzębowe w porównaniu z samą szczoteczką.

Ponadto dwa badania (dowody na niskim poziomie pewności) wskazywały, że w ciągu trzech miesięcy drewniane wykałaczki, uzupełniające szczoteczkę do zębów, ograniczały krwawienie dziąseł, ale nie ilość płytki nazębnej.

Irygator, w połączeniu ze szczoteczką do zębów, może ograniczać w krótkim okresie czasie zapalenie dziąseł, ale zabrakło dowodów, że podobne korzyści przynosi w dłuższym okresie (5 badań). 

Niestety dowody są na tyle słabe, ostrzegają autorzy analizy, że raczej nie mają klinicznego znaczenia. W przyszłości badania powinny także uwzględniać status periodontologiczny pacjentów i powinny trwać dłużej, aby zebrać dane na temat próchnicy rozwijającej się na powierzchniach stycznych oraz paradontozy.

Więcej: Cochrane Database of Systematic Reviews