Leczenie zimnem po ekstrakcji jest czy nie jest skuteczne?

en
10-05-2019, 11:30
Wyniki ostatnich prac naukowych dają niejednoznaczne wyniki na temat skuteczności terapii zimnem po ekstrakcji ósemek. O ile bez wątpienia pomaga ograniczyć opuchliznę, to inne korzyści stoją pod znakiem zapytania.

Naukowcy z Brazylii przeanalizowali prace, które w ostatnich dekadach oceniały skuteczność krioterapii w leczeniu bólu, opuchlizny i szczękościsku (łac. trismus) występujących po usunięciu zatrzymanego trzeciego trzonowca. 

- Krioterapia zastosowana pierwszego dnia po ekstrakcji ósemki może ograniczyć obrzęk. Jednak potrzebne jest duże dobrze zaplanowane, zrandomizowane badanie kliniczne, które wiarygodnie oszacuje skuteczność tej metody leczenia - napisali autorzy pracy prowadzonej pod kierunkiem  Ighora Andrade Fernandesa, doktoranta w  Federal University of Vales, w Brazylii. 

Wątpliwe dowody
Ekstrakcja trzecich zatrzymanych trzonowców to rutynowy zabieg w praktyce chirurga stomatologicznego. Pacjenci cierpią potem często z powodu silnego bólu opuchlizny, mają utrzymujący się szczękościsk będący efektem skurczu mięśni stawu skroniowo-żuchwowego.  Dotychczasowe prace badawcze sprawdzały na ile skutki uboczne ekstrakcji ogranicza krioterapia. Zespół brazylijskich naukowców postanowił przeprowadzić przegląd literatury, by podsumować co na pewno wiadomo na ten temat. W sumie zebrali 11 opracowań, opublikowanych w latach 1971 - 2016.

Wyniki tych prac nie dowodziły w sposób jednoznaczny, że skutki ekstrakcji zmniejszają się pod wpływem leczenia zimnem. Krioterapia zmniejszała obrzęk w ciągu dwóch dni po zabiegu usuwania ósemki, ale wyniki nie potwierdzały jej skuteczności po upływie tygodnia po ekstrakcji. Co więcej badacze stwierdzili, że brakuje dowodów na skuteczność leczenia niską temperaturą szczękościsku.

- Krioterapia jest stale stosowana jako podstawowa metoda w terapii po urazach twarzy. Mimo że tak powszechna, dostępne dowody naukowe, potwierdzające jej skuteczność, są nadal bardzo ograniczone. Wiele z przeprowadzonych do tej pory prac nie wykorzystywało standardowych skal i metodologii (np  analogowej, wizualnej skali oceny bólu). Ponadto nie oceniano na ile pacjenci przestrzegają reżimu zalecanej im terapii przy pomocy zimnych okładów. Co więcej, także sama metoda leczenia zimnem bywała różna, napisali naukowcy.

Na razie więc, podsumowują badacze, leczenie zimnem doraźnie zmniejsza obrzęk, ale nie ogranicza szczękościsku. Natomiast brakuje danych, co do skuteczności zimnych okładów w leczeniu bólu po ekstrakcji.  

 Więcej: International Archives of Otorhinolaryngology