Program stomatologiczny może być dofinansowany

ms
08-05-2019, 08:50
100 tys. zł na dofinansowanie samorządowych programów zdrowotnych, w tym dotyczących stomatologii, dla mieszkańców podlaskich gmin zarezerwował Podlaski OW NFZ.

W ciągu ostatnich kilku ostatnich lat żadna jednostka samorządu terytorialnego nie wnioskowała o dofinansowanie działań związanych z poprawą zdrowia mieszkańców – poinformował Maciej Olesiński, dyrektor Podlaskiego OW NFZ w Białymstoku.

Wsparcie finansowe może dotyczyć nawet 80 proc. kosztów projektu w gminach, gdzie mieszka maksymalnie 5 tys. mieszkańców, w większych - NFZ może dopłacić do 40 proc. wartości projektu.

- Miałem poważne wątpliwości, czy warto starać się o te pieniądze. 100 tys. zł na 114 samorządów? To symboliczna kwota - mówi Jarosław Siekierko, burmistrz Wysokiego Mazowieckiego. - Ale czasami każdy grosz się liczy, złożę więc wniosek po konsultacjach z pracownikami placówek przedszkolnych i szkolnych. Może uda się zdobyć te pieniądze - dodaje burmistrz.

Katalog projektów, na jakie można wykorzystać dofinansowanie, jest szeroki: od świadczeń stomatologicznych, po opiekę lekarzy specjalistów, badania diagnostyczne i profilaktyczne, opiekuńcze czy rehabilitacyjne.

Uwaga jednak, nie mogą to być projekty finansujące świadczenia nie będące w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych.

W celu skorzystania z pieniędzy - trzeba do końca czerwca 2019 r. złożyć wnioski do Podlaskiego OW NFZ. Kwoty dofinansowanie zależą od liczby propozycji złożonych przez samorządowców.