Dzieci, które piją dużo wody, mają zdrowsze zęby

en
26-04-2019, 10:12
Dzieci i młodzi dorośli, którzy piją dużo wody w ciągu dnia, spożywają dwa razy mniej kalorii w formie słodkich napojów niż osoby, które wody nie piją - wynika z wyliczeń naukowców z Penn State University.

- Dzieci powinny pić wodę każdego dnia. Jeśli ją piją, to rezygnują z różnego typu, często słodzonych, napojów, które są mniej zdrowe i mają więcej kalorii - podkreśla dr Asher Rosinger z Water, Health, and Nutrition Lab na Penn State University.

Napoje gazowane, słodzone soki owocowe, napoje energetyczne, słodzona herbata i kawa, choć spożywane są w mniejszych ilościach, jednak nadal są bardzo popularne wśród amerykańskich dzieci. W celu prześledzenia jak wygląda spożycie wody i ilość kalorii, pochodzących z napojów, naukowcy wykorzystali dane z projektu National Health and Nutrition Examination Survey, obejmujące 8,4 tys. dzieci w wieku od 2 do 19 lat. Były to m. in. informacje na temat ilości wypijanych płynów oraz ilości kalorii pochodzących ze słodkich napojów.

Według popularnych w Stanach Zjednoczonych rekomendacji nie więcej jak 10 proc. dziennej dawki kalorii powinna pochodzić z cukrów dodawanych do żywności. Tymczasem co piąte dziecko w ogóle nie pije wody w ciągu dnia. I te właśnie dzieci spożywają dwa razy więcej kalorii w formie słodzonych napojów niż ich rówieśnicy mający w zwyczaju pić wodę.

- Fakt, że dzieci w ogóle nie piją wody może wynikać z obaw rodziców o jej jakość. Zanieczyszczenie wody to narastający problem w wielu rejonach Stanów Zjednoczonych, mówi dr Rosinger. 

Więcej:  Journal of the American Medical Association Pediatrics