Jak presja czasu szkodzi prawidłowej diagnozie

en
10-04-2019, 11:23
Dentysta łatwo może przeoczyć ważne szczegóły na zdjęciu RTG, kiedy pracuje w pośpiechu. W badaniu prowadzonym na  University of Plymouth Peninsula Dental School dowiedziono, że specjaliści ze stomatologii zachowawczej nie zauważają 67 proc. przypadków utraty tkanki kostnej i 40 proc. przypadków próchnicy, jeśli mają zbyt mało czas na przeanalizowanie zdjęć.

Mimo że stres to chleb powszedni w pracy dentysty - brakuje badań, które sprawdzałyby, w jaki sposób brak czasu wpływa na funkcjonowanie lekarza w praktyce stomatologicznej. Stąd pomysł na przeprowadzenie takiej analizy. Naukowcy z University of Plymouth Peninsula Dental School wybrali tylko jeden z aspektów pracy lekarza - diagnozę na podstawie zdjęć RTG. 

W eksperymencie wzięło udział 40 dentystów prowadzących praktyki w południowo-zachodniej Anglii. Stawiali diagnozę, gdy mieli mało czasu, i gdy nie czuli presji braku czasu. Odczuwany w tej sytuacji stres oceniali w wizualnej skali analogowej.

Nie poddani stresowi dentyści zwykle stawiali prawidłową diagnozę. Ich ocena zmieniała się istotnie, gdy byli poddani presji czasowej. 

- Ta praca dowodzi, że błędy w diagnostyce popełniane pod wpływem stresu, gdy analizowane są zdjęcia RTG, mogą narazić pacjenta na bardziej kompleksowe leczenie w przyszłości, a nawet ekstrakcję zębów, której można by uniknąć, gdyby diagnoza została postawiona poprawnie, podsumował wyniki badania  dr Anastasios Plessas z Peninsula Dental School.

Z badania płynie jeszcze jeden wniosek - dentyści nie powinni skracać czasu wizyt, by przyjąć więcej pacjentów, ostrzega dr Plessas.

Więcej: Journal of Dentistry