Badawcze projekty laserowe dr n. med. Kingi Grzech - Leśniak

ms
02-04-2019, 08:39
Nie często się zdarza, aby polski naukowiec mógł realizować ambitne projekty badawcze w USA. Jeszcze rzadziej to się zdarza, gdy rzecz dotyczy branży stomatologicznej, a szczególnie rzadko - jeśli przedmiotem pracy są projekty związane z wykorzystaniem w tej sferze lasera. A oto wyjątek potwierdzający regułę.

Taki właśnie scenariusz był udziałem dr n. med. Kingi Grzech – Leśniak, prezydenta PTSL Niedawno zakończyła ona oficjalny "laserowy" staż badawczy na Uniwersytecie Virginia Commonwealth University (VCU) w formule oddelegowana z Medycznego Uniwersytetu we Wrocławiu. VCU to jeden z większych kampusów uniwersyteckich, położony niedaleko Waszyngtonu.

Staż trwał od stycznia do początku marca 2019 r. 

- Miałam możliwość uczestniczenia w zajęciach studentów wszystkich lat, łącznie z rezydenturą, jak i obserwować prace niemal wszystkich wydziałów (chirurgii, implantologii, periodontologii, ortodoncji) – poinformowała infoDENT24.pl Kinga Grzech – Leśniak.

Dodała ona: moim zadaniem było przeprowadzenie określonej pracy badawczej, cieszę się, że ostatecznie udało mi się samodzielnie zrealizować aż cztery projekty laserowe.

Dwa z nich Kinga Grzech – Leśniak przeprowadziła pod kierunkiem prof. Janiny Lewis na Wydziale Mikrobiologii, Philips Institute for Oral Health Research. Znakomita współpraca periodontologiczno -  mikrobiologiczna zaowocowała nowymi pomysłami. Wsparciem w realizowaniu kolejnych prac, prowadzonych w obszarze periodontologii, była prof. Janina Golob-Deeb.

Pozostałe dwa projekty Kinga Grzech – Leśniak przeprowadziła na Wydziale Stomatologii Cyfrowej (Dep. Digital Dentistry) pod okiem prof. Sompop Bencharita.

- To był niezwykle inspirujący i owocny pobyt z możliwością obserwacji od wewnątrz systemu amerykańskiej edukacji tak odmiennej od europejskiej. Jestem pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu i zaawansowania specjalistycznej stomatologii w nauczaniu jak i codziennej pracy z pacjentem - dodała prezydent PTSL.