Węgierski Złoty Krzyż Zasługi dla dentystki Małgorzaty Endres

ms
16-03-2019, 16:50
W dowód uznania za działalność na rzecz zacieśniania i rozwoju węgiersko-polskich relacji oraz rozpowszechniania kultury węgierskiej prezydent Węgier Janos Ander przyznał dentystce Małgorzacie Endres Złoty Krzyż Zasługi.

Małgorzata Enders węgierskie odznaczenie odebrała w ambasadzie węgierskiej w Warszawie w obecności ambasador Węgier dr Orsolyi Zsuzsanny Kovács oraz dr Adrienne Körmendy, konsula generalnej Republiki Węgierskiej w Krakowie.

O swojej karierze zawodowej Małgorzata Endres mówi tak: Zostałam przyjęta na studia medyczne na Wydziale Stomatologii Uniwersytetu Medycznego im. Semmelweisa w Budapeszcie. Wszystkie wykłady odbywały się w języku, węgierskim, aby studiowanie mogło być możliwe, musiałam nauczyć się tego języka. Udało się i w 1993 r. z tytułem doctor medicinae dentariae wróciłam do rodzinnego Nowego Sącza.

Staż odbyłam w Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej, po czym uzyskałam I stopień specjalizacji ze stomatologii ogólnej.

W 1992 r. razem z moim szwagrem Rafałem Włodkiem, również lekarzem stomatologiem, założyliśmy, działającą do dziś, Prywatną Przychodnię Stomatologiczną „Prodent” z gabinetami w Starym Sączu, Podegrodziu i Barcicach.

Na kilka lat wyjechałam do Niemiec, nostryfikowałam tam dyplom i pracowałam jako lekarz stomatolog.

Znam biegle język węgierski i niemiecki, dobrze angielski i rosyjski. Jeżdżę na nartach, pływam, uprawiam fitness. Dużo czytam. Jestem osobą ciekawą świata i otwartą na nowe wyzwania.

Małgorzata Endres startując do Sejmu tak tłumaczyła swoją kandydaturę. Zdecydowałam się kandydować do Sejmu, gdyż jestem przekonana, iż swoim doświadczeniem, wykształceniem i zaangażowaniem mogę przysłużyć się Ziemi Sądeckiej. Jestem kandydatką z ramienia partii Nowoczesna Ryszarda Petru i identyfikuję się z jej założeniami, lecz przede wszystkim jestem i czuję się sądeczanką.

Chciałabym poprzeć projekt kolei podmiejskiej między Piwniczną a Chełmcem, która do czasu wybudowania Węgierskiej Bis pozwoliłaby w łatwy sposób zmniejszyć natężenie ruchu na newralgicznym odcinku ul. Węgierskiej.

Jeżeli oddadzą Państwo na mnie swój głos, z pewnością uczynię wszystko, by wspomóc rozwój i dobrostan naszego regionu – zapewniała kandydatka do Sejmu.