Periodontogen nasila rozwój raka jelita grubego

PAP/kan
05-03-2019, 10:41
Bakteria, która często występuje w jamie ustnej i przyczynia się do chorób przyzębia, sprzyja szybszemu rozwojowi raka jelita grubego.

Badania wskazują, że Fusobacterium nucleatum ma związek z blisko 30 proc. zachorowań na raka jelita grubego. Są to najczęściej przypadki najbardziej agresywnej postaci nowotworu.

Bakterie F. nucleatum wytwarzają adhezynę FadA, białko aktywujące w komórkach jelita grubego szlak sygnałowy prowadzący do rozwoju nowotworu.

Sprawdzając, dlaczego adhezyna FadA stymuluje rozwój komórek nowotworowych - lecz nie komórek zdrowych, naukowcy z Columbia University College of Dental Medicine ustalili, że w zdrowych komórkach jelita grubego nie występowało białko o nazwie aneksyna A1, które stymulowało rozwój raka. Podczas dalszych badań okazało się, że zablokowanie aneksyny A1 zapobiegało wiązaniu się adhezyny z komórkami nowotworowymi, co spowalniało rozwój raka.

Badacze stwierdzili także, że F. nucleatum, zwiększa produkcję aneksyny A1, co przyciąga jeszcze więcej bakterii.

Następnie autorzy przyjrzeli się danym dotyczącym 466 pacjentów z nowotworem jelita grubego, zarejestrowanych w National Center for Biotechnology Information. Potwierdzono wówczas, że osoby z większą ekspresją aneksyny A1 miały gorsze prognozy (niezależnie od wieku, płci czy stopnia rozwoju nowotworu).

- Wyniki tych badań nie tylko pomagają wyjaśnić, dlaczego niektóre guzy rozwijają się szybciej niż inne, ale także mogą przyczynić się do tego, że bardziej agresywne przypadki raka jelita grubego będą łatwiejsze do zidentyfikowania i leczenia - komentuje autorka analizy dr Yiping W. Han. 

Czytaj także: Alzheimer jako periodontogenne zapalenie mózgu