Mieszkańcy UE noszą w sobie 1,5 tys. t rtęci

Autor: miro • Źródło: ms
11-03-2019, 10:16
Wypełnienia stomatologiczne, zawierające rtęć, przyczyniają się do gromadzenia rtęci w środowisku. Procesy takie jak kremacja czy ekstrakcja amalgamatu - stanowią początek wędrówki rtęci do środowiska - niezwykle toksycznego i trwałego metalu (a dokładnie jego związki), uważanego przez WHO za jedną z dziesięciu przyczyn będących największym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia.

Znany jako amalgamat dentystyczny, związek rtęci (z zawartością tego metalu w granicach 43 – 54 proc.) uzupełniony: srebrem, cyną, miedzią, kadmem a niekiedy cynkiem obecny jest w ilości 1,5 tys. t w ciałach mieszkańców UE, chodzi oczywiście o amalgamat stomatologiczny  – ocenia Health Care Without Harm.

Ponad 40 proc. wód śródlądowych UE przekracza poziomy bezpieczeństwa dotyczące stężenia rtęcią; a ta, gdy występuje w środowisku może przekształcić w jej najbardziej toksyczną postać: metylortęć, która gromadzi się w rybach i niestety w organizmach ludzi.

Rtęć wykrywa się w ludzkiej krwi, moczu, mleku i włosach.

Biomonitoring pokazuje, że niestety spożycie ryb jest największym źródłem metylortęci odkładającej się w ludzkim organizmie.