Periimplantitis przestanie zagrażać implantom?

kan
06-03-2019, 11:45
Powstała metoda, która pozwoli na znaczne poprawienie wyników leczenia implantologicznego. To białkowa substancja walcząca z patogennymi bakteriami. Stworzył ją zespół naukowców z Herman Ostrow School of Dentistry na University of Southern California

Biofilm złożony z peptydów, nanoszony wiele razy na implant stomatologiczny ogranicza wzrost na jego powierzchni bakterii i hamuje rozwój peri-implantitis.

Stworzona substancja białkowa (złożona z krótkołańcuchowych aminokwasów) wiąże się z tytanem i izoluje implant od bakterii patogenicznych. Co więcej, działa na nie toksycznie. Zabija nie tylko najgroźniejsze patogeny, ale też ogranicza tempo w jakim powstaje biofilm na powierzchni zębów. Peptyd o terapeutycznym działaniu, mógłby być stosowany przez pacjenta w gabinecie stomatologa, w formie na przykład wodnego  płynu do płukania ust. Naukowcy twierdzą, że taki płyn mógłby być także skutecznie stosowany w domowych warunkach. 

Obecnie, niektórzy pacjenci po wszczepieniu implantu muszą zażywać antybiotyk w niewielkich dawkach, by zahamować rozwój bakterii na powierzchni sztucznego zęba. Jak twierdzi jeden z autorów nowego środka, dr Malcolm Snead, mógłby on wydłużyć okres "bezawaryjnego" korzystania z implantów. 

Zespół czeka na akceptację z FDA szerzej zakrojonych testów, na razie na modelach zwierzęcych.  Poza implantologią płyn z przeciwbakteryjnym białkiem, może być przydatny także w leczeniu paradontozy.

Dr Snead uważa, że sposób działania bezpośrednio na powierzchnię implantów daje możliwość rozwoju całego zestawu narzędzi i cząsteczek, które będą mogły być stosowane w przypadku każdego pacjenta.

Mimo, że leczenie implantologiczne ma wysoki poziom powodzenia, to w ciągu pięciu lat od wszczepienia implantu u 4-8 proc. pacjentów dochodzi do odrzucenia implantu. Procent ten jest wyższy u osób cierpiących na choroby przewlekłe, w zaawansowanym wieku i u tych, które mają niewystarczający poziom higieny ustnej. Według analizy  Cochrane, po trzech latach od leczenia implantologicznego peri-implantitis dotyka 1, 6 proc. pacjentów, a trzykrotnie częściej po 5 latach od wszczepienia implantu.

Wobec upowszechniania się leczenia implantologicznego problem traconych implantów będzie się nasilał i generował coraz większe straty finansowe.

Więcej: Journal of the Minerals, Metals and Materials Society

Czytaj także: ABC periimplantitis
Sprytny sposób na periimplantitis