Poszukiwanie w Szczecinie lekarzy i lekarzy dentystów - powstańców warszawskich

ms
21-02-2019, 12:31
Szczecińska Okręgowa Izba Lekarska chce mieć wiedzę o wszystkich lekarzach i lekarzach dentystach ze Szczecina i regionu, którzy brali udział w powstańczych walkach w Warszawie, a potem trafili na Pomorze Zachodnie. Inicjatywa pojawiła się z uwagi na chęć upamiętnienia 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

- Było tutaj naprawdę dużo ciekawych osób. To byli ludzie, którzy przepracowali tu większą część swojego życia, niektórzy całe swoje życie zawodowe. Im się to należy - mówi Amelia Korycka, ps. "Mela", pomysłodawczyni inicjatywy.

Amelia Korycka w czasie powstania była strzelcem i sanitariuszką. Do Szczecina przyjechała w 1953 r. i do lat 90. pracowała w Klinice Pediatrycznej szpitala przy Unii Lubelskiej, także jako nauczyciel akademicki. Teraz stworzyła listę lekarzy ze Szczecina i regionu, a jednocześnie byłych powstańców. W tej chwili to 26 nazwisk, większość osób już nie żyje.

- Byłoby mi przykro, żebyśmy wypisali na tablicy nazwiska i kogoś pominęli, tylko z powodu nieświadomości, że taki ktoś istnieje - mówi Amelia Korycka.

Stąd apel, że jeśli ktokolwiek kojarzy, iż jego bliski, znajomy, sąsiad lekarz lub lekarz stomatolog brał udział w Powstaniu Warszawskim, proszony jest o zgłoszenie nazwiska do sekretariatu Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

Pamiątkowa tablica zawiśnie w szczecińskiej siedzibie OIL przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.