Naukowcy na tropie nowego garnituru zębów

smn
22-02-2019, 10:41
Trwają badania, których celem jest wyjaśnienie mechanizmów, które umożliwiają w dorosłym organizmie wymianę zębów, co w naturze jest powszechnym zjawiskiem.

Większość gadów i ryb wielokrotnie wymienia zęby w ciągu życia. Jednak u większości ssaków i oczywiście także człowieka, ta wymiana odbywa się tylko raz. Mamy zęby mleczne i zęby stałe, które raz utracone nie są już zastępowane przez kolejne. Są i takie gatunki, jak na przykład mysz, które mają tylko jeden garnitur zębów przez całe życie.

Ta różnorodność w przyrodzie nasuwa pytanie, jak ewoluowała strategia wymiany uzębienia, a także jaki mechanizm powstrzymuje zastąpienie zęba nowym, gdy zwierzę go traci.

Naukowcy z King’s College w Londynie, badali te kwestie prowadząc molekularne badania rozwijających się zębów u myszy. Porównali ekspresję genów w warstwie listewki zębowej (w rejonie, w którym formują się zęby w okresie płodowym) u myszy i u miniaturowej świnki, która wymienia zęby raz w ciągu życia.

Sygnalizacja Wnt (wpływa na liczne procesy, także różnicowanie komórki) jest potrzebna do tego, aby doszło do wymiany na przykład zęba z mlecznego na stały.
Naukowcy odkryli, że sygnalizacji Wnt brakuje w istniejącej już listewce zębowej myszy. Struktura ta powstaje u myszy, ale następnie znika, hamując tworzenie się kolejnego zestawu zębów.

Stosując techniki genetyczne naukowcy aktywowali sygnalizację Wnt u płodów w 15. i 16. dniu rozwoju, zrewitalizowali strukturę listewki zębowej. Okazało się, że  dodatkowe zęby zostały uformowane, na skutek ingerencji naukowców. Oznacza to, że nawet u gatunku niezmieniającego uzębienia w ciągu życia, właściwy bodziec może pobudzić proces regeneracji.

Takie odkrycie otwiera drogę dla dalszych badań mechanizmów odtwarzania naturalnych zębów.

Więcej: Development