Nie chcą implantów zębów kosztem życia zwierząt

ms
18-02-2019, 09:29
Ponad 84 tys. osób podpisało w tydzień petycję, sygnowaną przez Djurrättsalliansen (Animal Rights Alliance), przeciw wykorzystaniu na Uniwersytecie w Göteborgu sześciu labradorów do badań nowych materiałów stosowanych przy produkcji implantów stomatologicznych. W końcowym etapie doświadczeń psy miały być uśpione, bo tego wymagał cykl badań.

W uniwersyteckim laboratorium badano w jaki sposób nowy rodzaj implantu integruje się z ludzką tkanką. W ramach doświadczeń sześciu labradorom usunęło jedną trzecią zębów i wszczepiono implanty. Pod koniec lutego 2019 r. psy mają być poddane eutanazji, aby można było zrealizować szczegółowe badania, których nie sposób przeprowadzić na żywych zwierzętach.

Göran Landberg, zastępca prorektora ds. badań na Uniwersytecie w Göteborgu zakomunikował w odpowiedzi na protesty: Trudno jest osiągnąć konsensus w tej sprawie, ale dialog jest ważny. W niektórych rodzajach badań wciąż potrzebne są eksperymenty, aby opracować nowe leki i metody leczenia oraz zdobyć podstawową wiedzę.

W Szwecji testy na zwierzętach mogą być przeprowadzane tylko po uzyskaniu zgody Komisji ds. Etyki Zwierząt. Uniwersytet taką zgodę posiada. Przedstawiciele uczelni twierdzą, że wykorzystuje się jak najmniej zwierząt w testach, a ich dobrostan jest monitorowany przez wykwalifikowanych lekarzy weterynarii.

Organizacja Djurrättsalliansen wezwała Uniwersytet do wzięcia udziału w spotkaniu lub otwartej debacie na temat eksperymentu. - Będzie więcej akcji i zrobimy wszystko, co możliwe, aby uratować psy i przerwać eksperymenty – zapewniają przedstawicie protestujących.

Testy na zwierzętach są stosowane tylko tam, gdzie dzisiaj nie ma dostępnych rozwiązań alternatywnych - napisano w oświadczeniu Uniwersytetu, wyjaśniającym, że testy implantów dentystycznych pomogą wielu pacjentom cierpiącym na różne choroby zębów.

Powód, dla którego wybrano do eksperymentów te a nie inne zwierzęta, wynika z podobieństwa składu śliny i bakterii bytujących w jamie ustnej u psów i ludzi.