Masa słoni zależy od...liczby zębów

kan
17-02-2019, 15:42
W ciągu całego życia słoniom sześciokrotnie wyrastają nowe zęby, czasami mają po dwa "garnitury". W tym okresie pobierają więcej składników odżywczych z pokarmu i przybierają na wadze.

Dorosłe słonie chudną i przybierają na wadze cyklicznie. Ten zagadkowy efekt jo-jo nie jest efektem sezonowych zmian w diecie zwierząt, ani nie wiąże się z zachodzeniem w ciążę i rodzeniem młodych, ponieważ naukowcy obserwują ten cykl także u zwierząt, które się nie rozmnażają.

Przyczyna musi leżeć w cyklicznej wymianie zębów trzonowych, która odbywa się sześć razy w ciągu całego słoniowego życia, twierdzi  Christian Schiffmann z Clinic for Zoo Animals, Exotic Pets, and Wildlife na University of Zurich. 

W pewnych okresach zdarza się, że słoń ma dwa garnitury zębów i wtedy albo je więcej, albo lepiej żuje pokarm. Jeśli je więcej - ma więcej energii, jeśli żuje efektywniej liście i gałązki - także ma więcej energii. I może przybierać na masie. W celu potwierdzenia tej teorii potrzebne są długofalowe badania w ogrodach zoologicznych.

Więcej: scientificamerican.com