PUM: złoto za wynalazczość w Bangkoku

kan
13-02-2019, 11:53
Zespół naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Morskiej pod kierunkiem dr. n. med. Małgorzaty Tomasik z Zakładu Stomatologii Zintegrowanej PUM został nagrodzony złotym medalem za prototyp łyżki wyciskowej do jednostronnych braków uzębienia w żuchwie.

Nagrodzona praca to prototypu łyżki wyciskowej do jednostronnych braków uzębienia w żuchwie. Projekt ten jest całkowicie innowacyjny, ponieważ na rynku produktów stomatologicznych nie ma łyżek przeznaczonych dla pacjentów z asymetrycznymi brakami w uzębieniu. Odpowiednio zaprojektowana łyżka pozwala na wykonanie prawidłowego wycisku, odwzorowującego braki w jamie ustnej pacjenta. Uzyskane w ten sposób odwzorowanie pola protetycznego jest lepsze, dzięki temu udaje się uzyskać szczelne przyleganie płyty protezy. Sam komfort użytkowania protezy przez pacjenta jest większy. Łyżka znajdzie również zastosowanie podczas leczenia implantologicznego.

Złoty medal został przyznany podczas Międzynarodowej Wystawy Własności Intelektualnej, Wynalazków i Innowacji IPITEX 2019 w Bangkoku. 

W tym roku po raz pierwszy w wystawie uczestniczyło Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Konkurencja była silna, bowiem na wystawie przedstawiono 434 rozwiązania z 25 krajów. Udział w niej biorą wynalazcy, przedstawiciele biznesu oraz naukowcy reprezentujący uczelnie i instytuty, a także stowarzyszenia, fundacje oraz instytucje wyspecjalizowane w zakresie promocji rozwoju i kreatywności. 

Polskie stoisko zorganizowało Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Pokazano na nim 24 rozwiązania ze sfery nauki i przemysłu, w tym 5 ze Szczecina.

Szczecińskie projekty powstały w ramach programu “Inkubator Innowacyjności+”, realizowanego przez medyczno-morskie konsorcjum MareMed, w którego skład wchodzą CTT PUM oraz Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie.

Skład nagrodzonego zespołu:
dr n. med. Małgorzata Tomasik
dr hab. inż. prof. nadzw. Katarzyna Gawdzińska
dr inż. Katarzyna Bryll
dr inż. Waldemar Kostrzewa
dr inż. Marcin A. Królikowski

Więcej: pum.edu.pl