Jak 100 tys. lat temu ludziom zęby rosły

en
07-02-2019, 12:53
Ponad 100 tys. lat temu dzieci były równie zależne od rodziców, a ich rozwój przebiegał równie powoli, jak dzieci współcześnie żyjących, o czym świadczy stan uzębienia szkieletu znalezionego na terenie Chin.

Naukowcy zbadali szkielet 6,5-letniego chłopca, który żył ok. 104 tys. a 248 tys. lat temu w północnej chińskiej prowincji Xujiayao.

- Zęby dostarczają najlepszych danych antropologicznych na temat naszych przodków, ponieważ linie wzrostu zębiny świadczą o rozwoju uzębienia, twierdzi prof. Debbie Guatelli-Steinberg, antropolog z Ohio State University.

W porównaniu z małpami człekokształtnymi, człowiek współczesny potrzebuje bardzo dużo czasu na wzrost i rozwój (w tym także jego zęby). Antropolodzy są przekonani, że jest to skutek o wiele dłuższego okresu całkowitego uzależnienia dzieci od rodziców.

Jedną z technik, która posłużyła naukowcom do badania szkieletu było obrazowanie z wykorzystaniem promieniowania synchotronowego, co pozwoliło analizować wewnętrzną strukturę zębów, w tym także linie wzrostu zębiny.  

Odkrycie, że zęby rosły dzieciom w takim tempie jak współcześnie, było dużym zaskoczeniem, ponieważ innymi cechami ci ludzie różnili się od nas, jak chociażby kształtem i grubością kości czaszki oraz wielkością zębów.

Na podstawie linii wzrostu zębiny określony wiek chłopca na  ponad sześć lat. Wyrżnął mu się ząb trzonowy (zaledwie na kilka miesięcy przed śmiercią) i był już nieco zniszczony. Korzenie trzonowca były wykształcone w 70 proc. (podobnie jak na tym etapie są wykształcone u dzieci współczesnych). 

- Ciekawe jak wyglądał rozwój uzębienia w późniejszych latach, na przykład wzrost i rozwój trzecich zębów trzonowych, czy także nie różnił się od obserwowanego obecnie, zastanawia się prof.  Guatelli-Steinberg.

Więcej: Science Advances