Amerykańskie stowarzyszenia pediatrów oraz stomatologów dziecięcych zalecają, by dzieci poniżej trzeciego roku życia używały przy każdorazowym myciu zębów bardzo niewielkiej ilości pasy do zębów - mniej więcej wielkości ziarenka ryżu. Nieco starsze natomiast nie więcej jak grudki wielkości ziarenka grochu (0, 25 g).
Tymczasem badania, przeprowadzone przez CDC, dowodzą, że 28,7 proc. dzieci w wieku od 3 do 15 lat stosują pastę w ilości w połowie pokrywającą pasek włosia szczotki, natomiast 31,4 proc. ma całą szczoteczkę pokrytą pastą. Gdy dokładniej zaczęto przyglądać się najmłodszym dzieciom okazało się, że tylko 12,4 proc. maluchów w wieku 3-6 lat stosuje pastę w ilości równej ziarnku ryżu, 49, 2 proc. - przy każdym myciu zużywa ilość pasty równą ziarenku grochu, 20, 6 proc. ma szczoteczkę w połowie pokrytą pastą, zaś 17, 8 proc. aż całą główkę szczoteczki.
Rodzice powinni wdrażać swoje pociechy do mycia zębów, gdy pojawiają się pierwsze mleczne zęby, czyli około 6 miesiąca życia. Pasta z fluorem może być włączona do codziennej higieny, gdy dziecko skończy dwa lata. Według danych CDC 9,0 proc. zaczyna myć zęby pastą z fluorem, gdy nie ma jeszcze roku, 35, 2 proc. - gdy ma 12 miesięcy, 32, 7 proc. - w wieku dwóch lat i 23, 1 proc. - po trzecim roku życia.
Te dane pochodzą z badania National Health and Nutrition Examination Survey prowadzonego w latach 2013 - 2016 na ponad 5 tys. dzieci w wieku 3 - 15 lat. Dzieci, zwłaszcza małe, jeśli zaangażują się i próbują przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, nie robią tego w sposób właściwy. Nadal potrzebne jest uczenie rodziców i opiekunów, jak mycie zębów u dzieci powinno wyglądać, potrzebna jest asysta rodzica, aby rzeczywiście higiena była optymalna.
Jak ze wszystkim tak i z fluorem, co za dużo to niezdrowo. Połykanie nadmiernych ilości fluoru może powodować zmiany w rozwijającym się uzębieniu, czyli fluorozy. Objawy ukazują się na pojedynczych zębach. Są to kremowobiałe lub brunatne pasma i plamy na szkliwie. Mogą pojawić się również zagłębienia lub ubytki szkliwa. Czasem dochodzi nawet do zmiany kształtu zęba.
Więcej: dentistrytoday.com