Uwaga, dzieci szarżują z ilością pasty do zębów!

Autor: nieck • Źródło: en
04-02-2019, 09:30
Dziecko powinno myć zęby dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor i stosować wodę wzbogaconą we fluor - podaje Centers for Disease Control and Prevention (CDC) i ostrzega: należy robić to z umiarem. Tymczasem dzieci, które do ogólnych zaleceń się stosują, często używają nadmiernie dużych ilości pasty, co może prowadzić do przebarwień zębów stałych.

Amerykańskie stowarzyszenia pediatrów oraz stomatologów dziecięcych zalecają, by dzieci poniżej trzeciego roku życia używały przy  każdorazowym myciu zębów bardzo niewielkiej ilości pasy do zębów - mniej więcej wielkości ziarenka ryżu. Nieco starsze natomiast nie więcej jak grudki wielkości ziarenka grochu (0, 25 g).

Tymczasem badania, przeprowadzone przez CDC, dowodzą, że 28,7 proc. dzieci w wieku od 3 do 15 lat stosują pastę w ilości w połowie pokrywającą pasek włosia szczotki, natomiast  31,4 proc. ma całą szczoteczkę pokrytą pastą. Gdy dokładniej zaczęto przyglądać się najmłodszym dzieciom okazało się, że tylko 12,4 proc. maluchów w wieku 3-6 lat  stosuje pastę w ilości równej ziarnku ryżu, 49, 2 proc. - przy każdym myciu zużywa ilość pasty równą ziarenku grochu, 20, 6 proc. ma szczoteczkę w połowie pokrytą pastą, zaś 17, 8 proc. aż całą główkę szczoteczki.

Rodzice powinni wdrażać swoje pociechy do mycia zębów, gdy pojawiają się pierwsze mleczne zęby, czyli około 6 miesiąca życia. Pasta z fluorem może być włączona do codziennej higieny, gdy dziecko skończy dwa lata. Według danych CDC  9,0 proc. zaczyna myć zęby pastą z fluorem, gdy nie ma jeszcze roku, 35, 2 proc. - gdy ma 12 miesięcy, 32, 7 proc. - w wieku dwóch lat i  23, 1 proc. - po trzecim roku życia.

Te dane pochodzą z badania National Health and Nutrition Examination Survey prowadzonego w latach 2013 - 2016 na ponad  5 tys. dzieci w wieku 3 - 15 lat. Dzieci, zwłaszcza małe, jeśli zaangażują się i próbują przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, nie robią tego w sposób właściwy. Nadal potrzebne jest uczenie rodziców i opiekunów, jak mycie zębów u dzieci powinno wyglądać, potrzebna jest asysta rodzica, aby rzeczywiście higiena była optymalna.

Jak ze wszystkim tak i z fluorem, co za dużo to niezdrowo. Połykanie nadmiernych ilości fluoru może powodować zmiany w rozwijającym się uzębieniu, czyli fluorozy. Objawy ukazują się na pojedynczych zębach. Są to kremowobiałe lub brunatne pasma i plamy na szkliwie. Mogą pojawić się również zagłębienia lub ubytki szkliwa. Czasem dochodzi nawet do zmiany kształtu zęba. 

Więcej: dentistrytoday.com