1 lutego to ... dzień gumy do żucia.

smn
01-02-2019, 10:25
Dentyści, szczególnie dzisiaj, mają okazję do propagowania korzyści jakie daje żucie gumy, bo to  prosty i skuteczny sposób na poprawienie stanu zdrowia jamy ustnej.

Stomatologiczne autorytety, czyli Światowa Federacja Dentystyczna (FDI), Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (PTSD) uznają żucie bezcukrowej gumy za jeden z czterech kroków, pomagających zapobiegać próchnicy u dzieci od czwartego roku życia.

Te zalecane prozdrowotne działania to:
- regularne szczotkowanie zębów pastą z fluorem,
- czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną,
- regularne kontrole u lekarza stomatologa,
- żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu.

Argumenty za żuciem gumy:
- odświeża oddech,
- działa przeciwpróchniczo i przeciwbakteryjnie,
- przyśpiesza wydzielanie śliny, co neutralizuje kwasowy odczyn środowiska jamy ustnej i zmienia zapach płynący z ust.

Warto jednak rozmawiać z pacjentami także o korzystaniu z gumy z umiarem, gdyż długie żucie (najlepiej, aby trwało przez 10-20 min dziennie) może spowodować zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym, co z kolei zagraża bólem lub zawrotami głowy. Ponadto nadmierne wydzielanie śliny wywołuje łaknienie, które szybko zaspakajane prowadzi do nadwagi i otyłości.
Ponadto należy zwracać uwagę na skład chemiczny gum do żucia, najbezpieczniejsze są te, które nie zawierają cukru i nadmiaru substancji konserwujących.

Skuteczność żucia gumy przekłada się na konkretne finansowe korzyści, czego dowodziło badanie  opublikowane w British Dental Journal. Wynika z niego, że gdyby populacja brytyjskich 12-latków korzystała z jednej bezcukrowej gumy do żucia do codziennej pielęgnacji jamy ustnej to oszczędności w kosztach leczenia stomatologicznego sięgałyby 3,3 mln euro w skali roku; dwie gumy to już ok. 3,9 mln euro, zaś  trzy dziennie to aż 9,8 mln euro.

Więcej:  Guma do żucia detektorem niebezpiecznych zmian w jamie ustnej
Guma do żucia: oszczędności w walce z chorobami jamy ustnej