Tczew: będzie konkurs na realizację programu profilaktyki próchnicy zębów u dzieci

ms
01-02-2019, 08:48
Rada Miejska Tczewa obradowała na temat wdrożenia „Programu profilaktyki próchnicy zębów dla dzieci w wieku 7 lat z terenu Gminy Miejskiej Tczew na lata 2019-2021.” Będzie konkurs na realizatora tego projektu.

W programie będą mogły wziąć udział dzieci w wieku 7 lat zamieszkałe na terenie Tczewa.

- U siedmiolatków zostanie przeprowadzony przegląd jamy ustnej wraz z zabiegiem lakowania zębów – informuje Małgorzata Mykowska rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie. - Lakowanie dotyczyć będzie pierwszych zębów trzonowych stałych (szóstych) u dzieci, u których zabieg ten nie został wykonany w ramach refundacji NFZ przed ukończeniem siódmego roku życia oraz w przypadkach utraty częściowej lub całkowitej laku szczelinowego (zabieg lakowania dotyczy maksymalnie dwóch zębów u dziecka). W trakcie wizyty kontrolnej odbędzie się edukacja zdrowotna dzieci oraz ich opiekunów prawnych. Szczególnie zwrócimy uwagę na techniki szczotkowania zębów, odpowiednie żywienie dzieci, nawyki higieniczne i konieczność okresowych wizyt kontrolnych u stomatologa - wymienia Małgorzata Mykowska.

Uprawnionymi do udziału w programie w 2019 r. będzie ok. 640 dzieci z rocznika 2012. Szacunkowa liczba uczestników z roczników, które zostaną objęte programem (łącznie w ciągu trzech lat - to 1800 osób).

Program będzie przebiegał we współpracy z placówkami oświatowymi. Udział w programie nastąpi po wyrażeniu przez rodziców lub opiekunów pisemnej zgody na przeprowadzenie świadczeń.

Potrzeby są, gdyż według danych Pomorskiego OW NFZ z próchnicą zębów na terenie Tczewa zmaga się ok. 4,5 tys. dzieci i młodzieży do 18 lat. Największy problem z tą chorobą mają dzieci w wieku od 5-9 lat.

Więcej: tczew.naszemiasto.pl