Wątpliwości w sprawie e-zwolnień nurtują posła

smn
30-01-2019, 13:06
Dyskusja na temat problemów z e-zwolnieniami trwa, poseł Włodzimierz Karpiński próbuje dowiedzieć się, co w tej kwestii myśli i planuje minister zdrowia.

- Prawo wymaga od lekarzy i lekarzy dentystów wystawiania e-zwolnień. Rozwiązanie, które w założeniu miało być dla wszystkich ułatwieniem - przynosi szereg problemów zarówno wystawiającym dokument lekarzom, jak i samym pacjentom - podkreśla w interpelacji poseł Karpiński.

Niestety, jak można było przewidzieć, nowe obowiązki są trudne do spełnienia, gdy brakuje dostępu do PUE ZUS (występują problemy z dostępem do sieci informatycznej lub przytrafi się awaria prądu). Utrudnienia te powodują konieczność wystawienia zwolnień papierowych, a te - jak wynika z doniesień prasowych - traktowane są wyłącznie jako usprawiedliwienie nieobecności pracownika w pracy, a nie jako podstawa do wypłaty zasiłku chorobowego.

W tej sytuacji poseł Karpiński pyta:
- Czy do resortu zdrowia docierają informacje o problemach lekarzy z wystawieniem e-zwolnień oraz problemy pacjentów, którym z powodu zwolnienia papierowego odmówiono wypłaty świadczeń?
-  Czy przewidywane są prace nad modyfikacją systemu, które usprawnią jego działanie i pozwolą lekarzom spełniać nałożony na nich obowiązek?
- Czy resort, w porozumieniu z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przygotował odpowiednie rozwiązania, dzięki którym nie będzie zastrzeżeń co do legalności zwolnień w formie papierowej?