Mróz: ciężkie dni dla zębów

ms
29-01-2019, 11:59
Kontakt zębów z bardzo mroźnym powietrzem lub zimnym wiatrem może spowodować wiele szkód. Zmiana temperatury doprowadza na przykład do naprzemiennego rozszerzania się i kurczenia zębów, co powoduje - na skutek szoku termicznego - mikropęknięcia na powierzchni zębów. Wdychanie zimnego powietrza może także wywołać ból z powodu istniejących już ubytków w zębie, a nawet sygnalizować bruksizm – tłumaczy Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.

Gdy organizm jest osłabiony podczas zimy, w obrębie jamy ustnej ujawniają się także ogniska zapalne, które wcześniej nie dawały żadnych objawów. Ból może wskazywać na przykład na pojawienie się stanu zapalnego w obrębie kości otaczającej korzeń zęba. Stan zapalny w jamie ustnej może rozprzestrzeniać się po całym organizmie, prowadząc do tzw. chorób odogniskowych. Bakterie, które wywołują ból zębów i stan zapalny jamy ustnej, mogą "zmusić" system odpornościowy do nadmiernej reakcji obronnej – tłumaczy Roman Borczyk.

Organizm często "myli się" i zamiast niszczyć tylko bakterie, atakuje również tkanki i narządy, które mają podobną strukturę  zewnętrzną komórek. W ten sposób często dochodzi do chorób w obrębie stawów, nerek, serca. Inną przyczyną pojawiania się chorób odogniskowych, może być przedostanie się bakterii z jamy ustnej i zaniedbanych zębów bezpośrednio do krwiobiegu. Tą drogą zjadliwe szczepy bakterii mogą zakażać narządy w innych rejonach organizmu człowieka.

Zainfekowane zęby mogą prowadzić do chorób, takich jak: kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie wsierdzia, osierdzia, mięśnia sercowego, zapalenie nerwu wzrokowego, rogówki, schorzenia stawów, choroby skóry, nadciśnienie, cukrzyca czy schorzenia kręgosłupa. Niektóre z nich mogą być groźne dla życia pacjenta.

Dodatkowo nadwrażliwość szyjek zębowych, spowodowana obniżeniem dziąsła na przykład w skutek zapalenia, kamienia lub osadu - sprawia, że odsłonięty korzeń reaguje na każdą zmianę temperatury zwłaszcza spowodowaną wdychaniem mroźnego powietrza. Towarzyszyć temu może silny ból.

Jeśli zęby reagują bólem na zimno lub ciepło konieczna jest konsultacja u stomatologa. Dolegliwość ta może sygnalizować problemy, których nie widać jeszcze gołym okiem

- Należałoby wzmocnić zęby poprzez fluoryzację lub lakierowanie, czyli stworzyć zębom dodatkową, naturalną ochronę. W ten sposób możemy uchronić szkliwo przed pękaniem, a także przed zniszczeniem przez bodźce zewnętrzne - tłumaczy Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.