Koniec z wolontariatem w trakcie specjalizacji

kan
21-01-2019, 13:00
Lekarz w trakcie specjalizacji nie będzie już pracował za darmo. Przygotowana przez ministerialny zespół nowelizacja przepisów znosi wolontariat.

Młody lekarz, który nie dostanie się na rezydenturę, czyli szkolenie specjalizacyjne finansowane przez resort zdrowia, nie będzie mógł zdobyć specjalizacji, pracując w szpitalu za darmo, informuje dziennik Rzeczpospolita.  Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, przygotowana przez zespół powołany przez ministra Łukasza Szumowskiego w kwietniu 2018 r., jasno precyzuje, że taki lekarz „nie może wykonywać pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej o szkolenie za 0 zł".Umowa ma określać tryb szkolenia, a wysokość wynagrodzenia nie może być niższa niż płaca minimalna.

Korzystne dla pacjentów ma być skrócenie o blisko pół roku czasu zdobywania specjalizacji – na egzamin specjalizacyjny będzie się można zapisać przed ukończeniem szkolenia, a jego zaliczenie będzie mniej zbiurokratyzowane. Jednak o powodzeniu reformy zadecydują pieniądze i to, czy minister zdrowia będzie walczył o wzrost nakładów na ochronę zdrowia, podkreśla gazeta.

Więcej: rp.pl